Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 24 stycznia. Imieniny: Felicji, Roberta, Sławy
12/11/2020 - 09:55

Łabowa: Nad czym debatowali radni? Są zmiany w tegorocznym budżecie

Radni gminy Łabowa głosowali m.in.: nad przyjęciem kilku zmian w tegorocznym budżecie. Gmina szuka oszczędności, ponieważ musi dopłacić do oświaty. Dodatkowe kilkaset tysięcy pójdzie na wynagrodzenia. Czego jeszcze dotyczyła czwartkowa nadzwyczajna sesja?

Fot. archiwum ilustracyjne Sądeczanina

Na początku sesji członkowie Rady Gminy uczcili pamięć swojego zmarłego kolegi, Jana Gawęckiego. Czytaj więcej: Łabowa: ogłoszono żałobę po śmierci radnego. Zmarł Jan Gawęcki

Radni przedłużyli czas trwania uchwały o strategii rozwoju gminy Łabowa o kolejny rok. Treść uchwały nie została zmieniona.

Dodatkowo Rada Gminy głosowała również za wyznaczeniem linii komunikacyjnej publicznego transportu zbiorowego. Dokładnie chodzi o linię autobusową Łabowa – Maciejowa – Czaczów – Barnowiec. Linia ta przez kilka lat nie funkcjonowała, a mieszkańcy miejscowości oddalonych od drogi krajowej 75 mieli utrudniony dojazd np. do Nowego Sącza. W poprzednim roku gminie Łabowa udało się uzyskać fundusze na wznowienie tej linii autobusowej od wojewody małopolskiego.

Czytaj więcej: Dotrą do celu dzięki nowej linii autobusowej

Radni głosowali za tym, aby przez cały następny rok linia autobusowa na tej trasie wciąż funkcjonowała, ale tylko wtedy jeśli gminie uda się kolejny raz pozyskać dopłatę od wojewody.

Zmiany w sprawie wieloletniej prognozy finansowej dla gminy dotyczyły przede wszystkim zrezygnowania z zadań, na które nie udało się w tym roku pozyskać dofinansowania. Skarbnik, Lucyna Fiut, wymieniła tutaj m.in.: program dotyczący redukcji niskiej emisji poprzez wymianę źródeł ciepła czy powstanie placówki opieki aktywizacji osób niesamodzielnych. Jeśli chodzi o opracowanie zmiany studium uwarunkowań, czyli politykę przestrzenną i lokalne zasady zagospodarowania, problem stanowiło zebranie informacji. W planie gmina miała przeprowadzenie konsultacji społecznych, ale epidemia obecnie to uniemożliwiła.

Czytaj także: Nawojowa: szukanie oszczędność i mniej inwestycji. Tak zapowiada się rok 2021

Członkowie Rady Gminy głosowali również nad zmianami w tegorocznym budżecie gminy. Zmniejszono wydatki m.in.: na budowę boiska wielofunkcyjnego w Nowej Wsi. Gmina szuka oszczędności w każdej dziedzinie, ponieważ musi dopłacić do wynagrodzeń w oświacie. Wydatki bieżące na ten cel zwiększą się o około 300 tysięcy złotych. Chodzi przede wszystkim o wypłaty dla nauczycieli, którzy zastępowali swoich kolegów, podczas ich zwolnień urlopowych dla poratowania zdrowia. Jak skomentowała przewodnicząca, Maria Stopka, sytuacja w oświacie w tym roku ze względu na pandemię jest trudna. Radni jednogłośnie zagłosowali za przyjęciem zmian w budżecie na rok 2020. (s.siwulska@sadeczanin.info)Dziękujemy za przesłanie błędu