Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 30 listopada. Imieniny: Andrzeja, Maury, Ondraszka
01/08/2020 - 13:10

Kultowa wieża na Radziejowej znów otwarta dla turystów!

Nowa, bardziej bezpieczna wieża widokowa na Radziejowej na ternie Nadleśnictwa Piwniczna znów jest otwarta dla turystów. To doskonała wiadomość, bo z racji opłakanego stanu technicznego starą konstrukcję trzeba była zamknąć na głucho już w sierpniu 2019. Dziś jedna z największych atrakcji turystycznych w Beskidzie Sądeckim znów funkcjonuje.

Gdy nadleśnictwo w sierpniu 2018 roku zamknęło wieżę na głucho miłośnicy gór nie kryli zaniepokojenia. Wtedy też nadleśniczy Andrzej Michalik uspokajał – to tylko czasowe rozwiązanie, bo nadleśnictwo ma już w budżecie na 2019 rok zarezerwowane środki na budowę nowej wieży a ta inwestycja jest wręcz priorytetem w planach inwestycyjnych. I słowa dotrzymał. Prace szły w dobrym tempie i wieża gotowa była już w grudniu 2019 roku. Zostały prace wykończeniowe. Tyle, że w tzw. międzyczasie ogłoszono epidemię COVID-19 i wszystkie procedury związane z formalnym oddaniem obiektu do użytku się opóźniły.

Wiemy, że część turystów, tak po cichu, nieformalnie i tak korzystało z dobrodziejstw konstrukcji, ale dopiero od wczoraj można robić to w majestacie prawa. Nadzór Budowlany oficjalnie dopuścił obiekt do użytku!

Zobacz też: Aktywny Sądeczanin: Park Węgielnik, piękny finał dnia w Piwnicznej-Zdroju

Nowa wieża jest podobnej wysokości, czyli około dwudziestometrowa. Ma więcej podestów, schody bardziej nachylone, mniej strome a tym samym bezpieczniejsze i bardziej przystępne nawet dla starszych ludzi. Ale na tym nie koniec – schody są wykonane ze specjalnego stopu metali jak te, które są na przykład w Wąwozie Homole. Są tym samym zdecydowanie odporniejsze na warunki pogodowe a na dodatek odporne na oblodzenie.

Do zobaczenia na szlaku! Ale przypominamy, że należy tu zachować ostrożność – dzieci do 12 roku życia mogą wchodzić na wieżę tylko pod opieką dorosłych i pod żadnym pozorem nie można korzystać z wieży podczas burz i mgły.

ES [email protected] Fot.: Nadleśnictwo Piwniczna Krzysztof Tomasiak

Dziękujemy za przesłanie błędu