Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 28 września. Imieniny: Libuszy, Wacławy, Wacława
12/04/2023 - 12:45

Kto wybuduje nowy most w Przysietnicy? Bo stary jest w fatalnym stanie

Powiatowy Zarząd Dróg po raz kolejny – poprzedni został unieważniony – ogłosił przetarg na przebudowę drogi powiatowej Stary Sącz – Przysietnica – Barcice, którego najważniejszym elementem inwestycji jest budowa nowego mostu w Przysietnicy.

Zobacz też: Stary Sącz znów łączy siły z Sądeckimi Wodociągami. W roli głównej wodociąg dla Barcic

Temat konieczności budowy wspomnianego, nowego mostu ciągnie się już od 2020, czyli od czasu, gdy został on uszkodzony podczas jednej z nawałnic. Most jest w fatalnym stanie, podmyte są przyczółki, są wyrwy brzegowe w jezdni.

Jednocześnie dzięki zabiegom burmistrza Jacka Lelka i przychylności Komisji Budownictwa Starostwa Powiatowego w Nowym Sączu, która podczas wizji lokalnej w 2020 roku podjęła decyzje o wpisaniu budowy nowego mostu w Przysietnicy na listę inwestycji strategicznych, rozpoczęto projektowanie, które zakończyło się pozwoleniem na budowę wydanym początkiem 2022 roku.

W ramach zadania ma powstać nowy most na potoku Przysietnickim z odpowiednimi parametrami, chodnikiem, dojazdami i zabezpieczeniem brzegów potoku co zdecydowanie poprawi bezpieczeństwo dzieci uczęszczających na zajęcia do pobliskiej szkoły jak również mieszkańców Przysietnicy.

Zobacz też: Trakt św. Kingi "pęka w szwach". Oberwać mogą rowerzyści w Starym Sączu

Pierwszy przetarg na to zadanie ogłoszony był w zeszłym roku, ale – z racji wycen – został unieważniony. W tle pojawiły się też pewne zawirowania formalne związane z własnością niezbędnych do realizacji przedsięwzięcia gruntów. Teraz PZD po raz kolejny szuka wykonawców a zakres robót podzielony jest na dwie części. Pierwsza obejmuje wspomnianą wyżej część przysietnicką, droga – remont odcinków owej powiatówki w Starym Sączu i w Moszczenicy.

- W tym wypadku chodzi o modernizację ponad kilometra drogi – informuje dyrektor Powiatowego Zarządu Dróg Adam Czerwiński a my doprecyzujmy, że chodzi o odcinek od miejsca, gdzie zakończono poprzedni etap inwestycji (przebudowę ulicy Partyzantów w ciągu drogi powiatowej – dop. red.) do rogatek Starego Sącza.

Wybudowane zostanie też 500 metrów zupełnie nowego chodnika od granicy miasta w Moszczenicy Niżnej. Najważniejsze jest jednak to, że zarząd Powiatu Nowosądeckiego – most jest w ciągu drogi powiatowej - złożył wniosek o środki na realizację inwestycji do programu Polski Ład i uzyskał dofinansowanie w wysokości 5,3 miliona złotych.

Budowa samego mostu szacowana jest na ok. 3,6 mln, ale ostateczną cenę poznamy oczywiście po przetargu. A że PZD realizuje to przedsięwzięcie w porozumieniu ze samorządem Starego Sącza, po przetargu okaże się, ile do zadania będzie musiał dołożyć sam Stary Sącz. Oferty poznamy już 17 kwietnia a jeśli tym razem przetarg wypali, to całość robót musi zostać wykonana w ciągu 370 dni od podpisania umowy. ([email protected] Fot.: ilustracyjne archiwum sądeczanin.info/UM w SS) © Materiał chroniony prawem autorskimDziękujemy za przesłanie błędu