Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 22 marca. Imieniny: Bogusława, Jagody, Katarzyny
04/11/2020 - 17:25

Krynica Zdrój: sanatorium zamieniane na szpital jedyną szansą na łóżko

20. Wojskowy Szpital Uzdrowiskowo-Rehabilitacyjny w Krynicy Zdroju zamieniany jest obecnie w tymczasowy szpital „covidowy”. Taka decyzję podjął wojewoda małopolski Łukasz Kmita. Kiedy szpital zacznie działać? Liczy się czas, bo chorych zakażonych koronawirusem przybywa z każdym dniem, a pozostałe szpitale już pełne.

Szpital trzeba gruntownie przekształcić. Za przygotowanie i uruchomienie odpowiada spółka Skarbu Państwa Tauron. Działania te koordynowane są w porozumieniu z dyrekcją Szpitala Powiatowego w Krynicy Zdroju.

- Spółka Tauron przystosowuje budynek i wyposaża w sprzęt – mówi Sławomir Kmak, dyrektor Szpitala Powiatowego w Krynicy Zdroju. – W momencie, kiedy spółka wykona wszystkie niezbędne prace, a jest tego naprawdę mnóstwo, wtedy można będzie uruchamiać placówkę. Musi być wykonana instalacja gazów medycznych, muszą być ustawione śluzy, bramki dezynfekcyjne. Do tego trzeba dołożyć zakup niezbędnego sprzętu.

- Ten szpital ma być gotowy jak najszybciej – dodaje szef krynickiej lecznicy Niezbędny będzie także do pracy personel. Dyrektor Kmak już apeluje, aby zgłaszały się do pracy w tej placówce pielęgniarki i ratownicy medyczni.

- Każdego, kto ma takie wykształcenie, a chciałby pracować, przyjmujemy z otwartymi rękami – zapewnia dyrektor Kmak. – Wszystkie ręce na pokład. W przypadku takich placówek jest to praca na etat za podwójną stawkę. Już rekrutujemy zespół medyczny.

W tymczasowym szpitalu „covidowym” w Krynicy będą leczeni pacjenci zakażeni koronawirusem, których zakażenie przebiega nieco łagodniej. Trafią tam pacjenci, którzy nie wymagają wspomagania respiratorowego. Łóżek respiratowrowych tam nie będzie. Placówka tymczasowa będzie podlegała krynickiemu szpitalowi. Znajdzie się w niej miejsce na leczenie dwustu pacjentów. ([email protected]), fot. arch. Sądeczanina

***

Jeśli masz pytanie związane z kwarantanną - skontaktuj się z sanepidem

Przede wszystkim WYPEŁNIJ FORMULARZ ONLINE. Zadane tu pytanie trafia bezpośrednio do sanepidu, który w ciągu 24 h skontaktuje się z Tobą i udzieli odpowiedzi. Do wysłania zgłoszenia niezbędne jest posiadanie: profilu zaufanego lub dowodu osobistego z warstwą elektroniczną lub konta internetowego w iPKO, Inteligo, Banku Spółdzielczym.

Skontaktuj się z inspekcją sanitarną (sanepidem), jeśli:

  • masz koronawirusa (dodatni wynik testu na koronawirusa SARS-CoV-19),
  • miałeś(-aś) bliski kontakt z osobą zakażoną,
  • chcesz zgłosić dodatni wynik testu na koronawirusa w imieniu innej osoby,
  • chcesz zgłosić bliski kontakt w imieniu innej osoby.

Jeśli nie masz profilu zaufanego i nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania, zadzwoń na infolinię pod numer telefonu +48 22 25 00 115.Dziękujemy za przesłanie błędu