Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 4 kwietnia. Imieniny: Benedykta, Izodory, Wacławy
17/08/2018 - 15:55

Krynica-Zdrój oddała hołd Bogusławowi Kaczyńskiemu. Już można podziwiać ławeczkę

W piątek 17 sierpnia nastąpiło uroczyste odsłonięcie pomnika ku czci pamięci zmarłego 2 lata temu Bogusława Kaczyńskiego. Zarówno termin jak i miejsce nie były przypadkowe.

Bogusław Kaczyński zmarł w wieku 74 lat w styczniu 2016 roku i na Powązkach żegnała go, oprócz tłumów ze stolicy, także grupa wielbicieli z Krynicy-Zdroju. Od tego czasu zastanawiano się jak upamiętnić tego wielkiego człowieka.

Kaczyński był dziennikarzem muzycznym, publicystą, twórcą programów o kulturze i popularyzatorem opery. Jako osobowość Telewizji Polskiej był znany szerokiej publiczności. Wielu pamięta go z licznych programów o muzyce. Relacjonował on między innymi Konkursy Chopinowskie oraz Koncerty Noworoczne z Opery Wiedeńskiej.

Jednak największym jego projektem, z którym związał się na prawie pół życia był Festiwal im. Jana Kiepury w Krynicy, którego był gospodarzem przez 28 lat. Podczas koncertów, Kaczyński zawsze mieszkał w pensjonacie Wisła, dlatego w jego pobliżu powstała ławeczka.

Odsłonięcia pomnika dokonał pan Zbigniew Jakubas z Zarządu Fundacji Orfeo zarządzającej spuścizną po św. pamięci Kaczyńskim oraz Burmistrz Krynicy-Zdroju Dariusz Reśko.

- Panie Bogusławie witam ponownie w Krynicy - powiedział Burmistrz Dariusz Reśko i podziękował Bogusławowi Kaczyńskiemu za wiele lat współpracy z Krynicą, za umacnianie marki miasta i budowanie znaczenia festiwalu im. Jana Kiepury na świecie.

Pomnik autorstwa Tomasza Górnickiego przedstawia pełną wdzięku postać dziennikarza siedzącego na krześle. Obok są jeszcze dwa wolne miejsca. Całość robi wrażenie jakby Kaczyński zapraszał widzów, aby usiedli razem z nim i uczestniczyli w jakimś wydarzeniu artystycznym.

Pomnik był dla mnie ogromnym wyzwaniem, mam nadzieję, że się spodoba mieszkańcom Krynicy - powiedział autor Tomasz Górnicki.

Ławeczka bardzo mi się podoba - mówi Pani Halina, obecna przy odsłonie pomnika - oddaje czar i wdzięk Pana Kaczyńskiego. Uwielbiałam Festiwal Kiepury z jego udziałem i zapowiedzi artystów, które przeradzały się w gawędy o sztuce, które kończyły się często po północy.

Galę odsłonięcia pomnika uświetniły piosenki ukochane przez Kaczyńskiego, a szczególnie odśpiewany przez z Adama Sobierajskiego, wraz z całą zgromadzoną publicznością hit "Wielka sława do żart." Na uroczystości przybyło wielu ludzi z całej Polski. Znaczne grono znało Bogusława Kaczyńskiego osobiście i swoją obecnością chciało artyście oddać hołd.

(KS) Fot. autorDziękujemy za przesłanie błędu