Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 6 sierpnia. Imieniny: Jakuba, Sławy, Wincentego
16/11/2019 - 00:55

Krynica: spotkali się ratownicy górscy z Polski i trzech krajów

Poszukiwania osób zaginionych. Taki jest temat międzynarodowego szkolenia ratowników górskich z Polski, Czech, Ukrainy i Słowacji, które w dniach 13-17 listopada odbywa się w Krynicy-Zdroju. Spotkanie pozwala opracować działania w sytuacjach kryzysowych (lawiny, powodzie) i wymianę informacji oraz doświadczeń (zapobieganie wypadkom, reagowanie, pomóc).

W Krynicy-Zdroju trwa kilkudniowe, międzynarodowe szkolenie w ramach programu Karpacka Platforma Współpracy Ratowników Górskich finansowanego przez Grupę Wyszehradzką. W projekcje udział biorą ratownicy i przewodnicy z Grupy Krynickiej GOPR, Stowarzyszenia Przewodników Górskich "Rowiń", miasto Lwów (Ukraina), Organizacji Społecznej "Górskie Centrum Ratunkowe", miasto Iwano-Frankiwsk (Ukraina), Horskiej Służby Pienińskiego Parku Narodowego (Słowacja) (Horská služba Pieninského národného parku), Horskiej Służby Republiki Czeskiej (Góry Izerskie) (Horská služba ČR o.p.s. (Jizerske hory). Tematem spotkania są poszukiwania zaginionych osób.

Celem programu, który rozpoczął się 1 marca 2018 roku, jest współpraca między ratownikami i przewodnikami górskimi obwodów Iwano-Frankowskiego i Lwowskiego (Ukraina), Kraju Preszowskiego (Słowacja), województw Małopolskiego i Podkarpackiego (Polska) oraz górami Izerskimi (Czechy).

Projekt przewiduje wymianę informacji i doświadczeń, przekazania standardów i najlepszych praktyk w akcjach ratowniczych i poszukiwawczych w górach, jaskiniach i rzekach górskich. Współpraca przyczynia się do ujednolicenia standardów ratownictwa górskiego Regionu Karpackiego.

W ramach projektu przeprowadzenie są międzynarodowe konferencje na temat bezpieczeństwa turystów w Regionie Karpackim, publikowany jest katalog z kontaktami punktów ratowniczych, schronisk w regionach górskich: obwodów Lwowskiego i Iwano-Frankowskiego (Ukraina), województw małopolskiego i podkarpackiego (Polska), Kraju Preszowskiego (Słowacja), Gór Izerskich (Czechy). Organizowane są również szkolenia dla ratowników ochotników i przewodników górskich w Polsce, Słowacji, Czechach i Ukrainie.

(MK) fot. Krynicka Grupa GOPR

Żródło: GOPRDziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)