Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 15 sierpnia. Imieniny: Marii, napoleona, Stelii
20/04/2019 - 20:25

Krynica: kapłani święcili pokarmy przeznaczone na wielkanocny stół

Do późnych godzin popołudniowych w krynickich kościołach kapłani święcili pokarmy, przeznaczone na wielkanocny stół. Wierni adorują też Jezusa Chrystusa złożonego do grobu. Rozważają Jego mękę i śmierć.

Kapłani święcili dziś pokarmy, a ponieważ pogoda dopisała, obrzęd ten w parafii pw Wniebowzięcia Matki Bożej odbył się na świeżym powietrzu.

W modlitwie kapłan mówi -„ Chlebie żywy, który zstąpiłeś z nieba i w Komunii świętej dajesz życie światu, pobłogosław  ten chleb i wszelkie świąteczne pieczywo na pamiątkę chleba, którym nakarmiłeś lud słuchający Ciebie wytrwale na pustkowiu, i który po swym zmartwychwstaniu przygotowałeś nad jeziorem dla swoich uczniów”.

W Wielką Sobotę kapłani święcą ogień, paschał i wodę chrzcielną. W polskiej tradycji błogosławią również wielkanocne pokarmy, przeznaczone na świąteczny stół.

W skład święconki wchodzą: jaja w postaci kolorowych pisanek, symbolizujące nowe życia, baranek (z masła lub ciasta) z chorągiewką i napisem „Alleluja”, symbol  Zmartwychwstania Jezusa Chrystusa, a także chleb, wędlina, chrzan, sól oraz ciasta.

Wielka Sobota to czas żałoby i zadumy. Wierni adorują Jezusa Chrystusa złożonego do grobu. Rozważają jego mękę i śmierć. Odwiedzają symboliczne Groby Pańskie, a także zmarłych bliskich na cmentarzach.

W Kościele katolickim księża nie odprawiają dziś Mszy Świętych. Wielka Sobota kończy się po zapadnięciu zmroku. O godz. 19 w świątyniach rozpoczyna się liturgia wigilii paschalnej, którą zakończy Procesja Rezurekcyjna.

(MK) fot. autDziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)