Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 21 lutego. Imieniny: Eleonory, Lenki, Kiejstuta
19/05/2019 - 15:40

Mamy sanktuarium św. Rity w Nowym Sączu. Biały klasztor celem pielgrzymek

Niedziela 19 maja stała się niezwykłym dniem dla wszystkich czcicieli św. Rity. Podczas dwudniowego odpustu, biskup tarnowski Andrzej Jeż erygował sanktuarium św. Rity w kościele pw. Matki Bożej Niepokalanej w Nowym Sączu. Jest to jedyne sanktuarium w Polsce, któremu patronuje św. Rita. To właśnie w tym kościele, w każdy drugi czwartek miesiąca gromadzą się tłumy wiernych i odprawiana jest nowenna do patronki od spraw beznadziejnych.

Kult św. Rity w parafii Matki Bożej Niepokalanej trwa od ponad dwudziestu lat. Zapoczątkował go biskup Piotr Bednarczyk, który poświęcił wizerunek świętej, namalowany przez miejscowego artystę Bernarda Wójcika. To wierna kopia obrazu znajdującego się w miejscowości Cascia we Włoszech. Ufundowała ją pochodząca z Nowego Sącza Janina Habela-Juin. Było to jej wotum wdzięczności za łaski otrzymane od Boga przez wstawiennictwo św. Rity.

Zobacz też Przez szturm na świętą Ritę Biały Klasztor nie będzie już zwykłym kościołem

Do patronki od spraw trudnych i beznadziejnych zaczęli tłumnie przybywać nie tylko mieszkańcy miasta, ale także okolicznych miejscowości. Do niej uciekają się o wyjednanie łaski u Boga ci, którzy wierzą, że w życiowych, skomplikowanych sytuacjach może już pomóc tylko opatrzność.

Zobacz też "Nasza Święta czyli...": święta od spraw trudnych i beznadziejnych

Dzisiaj o godzinie 12 podczas uroczystej mszy, biskup Andrzej Jeż poniósł kościół Matki Bożej Niepokalanej do rangi sanktuarium. W Eucharystii uczestniczyły tłumy wiernych, którzy przyszli na mszę z czerwonymi różami, które symbolizują św. Ritę.

- Bardzo cieszę się, że kościół pod wezwaniem Matki Boskiej Niepokalanej od dzisiaj jest także sanktuarium św. Rity. Często nawiedzałam tę świątynię i dzisiaj podczas tej uroczystości także chciałam tutaj być. Modlę się do św. Rity i wiem, że wstawia się za nami w trudnych sprawach, które po ludzku nie są do rozwiązania – mówi z uśmiechem na twarzy Krystyna Śliwa.

- Na dzisiejszą uroczystość przyniosłam czerwone róże, które symbolizują św. Ritę. Zasuszę je i będę czekać do następnego roku, aby znów uczestniczyć w odpuście – dodaje.

- Modlę się do Świętej Rity, która jest patronką od spraw beznadziejnych i wielu ludziom pomaga. Na dzisiejszy odpust przyniosłam czerwone róże, ponieważ gdy św. Rita umierała, to właśnie wtedy zakwitła czerwona róża. Przechowam je w swoim domu – mówi Wiesława Zielińska.

RG [email protected], Fot. RG, Film Portal Diecezji Tarnowskiej

Bp Andrzej Jeż erygował w Nowym Sączu jedyne w Polsce sanktuarium św. Rity
Niedziela 19 maja jest niezwykłym dniem dla wszystkich czcicieli św. Rity. To właśnie dzisiaj podczas uroczystej mszy, biskup tarnowski Andrzej Jeż erygował sanktuarium św. Rity w kościele pw. Matki Bożej Niepokalanej w Nowym Sączu. Jest to jedyne sanktuarium w Polsce, któremu patronuje św. Rita. To właśnie w tym kościele, w każdy drugi czwartek miesiąca gromadzą się tłumy wiernych i odprawiana jest nowenna do patronki od spraw beznadziejnych.


Dziękujemy za przesłanie błędu