Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 30 października. Imieniny: Augustyny, Łukasza, Urbana
07/05/2020 - 10:30

Korzenna: w urzędzie gminy dezynfekują dokumenty. Pod wpływem gazu giną rośliny

Od kilku dni w Urzędzie Gminy Korzenna z powodzeniem testowane jest nowe rozwiązanie. Urzędnicy znaleźli sposób na to, jak w ciągu kilkudziesięciu minut zdezynfekować pomieszczenie, znajdujące się w nim przedmioty, a nawet dokumenty.

Ozonowanie to rodzaj dezynfekcji metodą gazową, który pozwala całkowicie pozbyć się z wnętrza szkodliwych dla zdrowia drobnoustrojów. Ozon w określonym stężeniu, w zamkniętym pomieszczeniu, dociera do wszystkich powierzchni i wnika we wszystkie możliwe materiały – stąd jego wysoka skuteczność w walce z bakteriami, wirusami czy zarodnikami grzybów, które mogą pojawić się nawet w najbardziej zadbanych i regularnie sprzątanych pomieszczeniach.

Ten sposób dezynfekcji z powodzeniem stosowany jest w Urzędzie Gminy w Korzennej. Przedstawiciele samorządu zakupili specjalne urządzenie – generator ozonu – które pozwala nie tylko na oczyszczenie powietrza, ale również dostępnych w pomieszczeniach przedmiotów, a nawet dokumentów!

Czytaj także: Mówią o nim, że tryskał humorem. Śmierć zabrała ks. Wiesława Kantora z Korzennej

Dlaczego akurat ozonowanie? Z przeprowadzonych nie tak dawno badań wynika, że wirus COVID-19 potrafi utrzymać się na różnego rodzaju powierzchniach nawet przez kilka dni (w zależności od tworzywa, z jakim mamy do czynienia). Na papierze, z którym urzędnicy mają najwięcej styczności, wirus jest w stanie przetrwać kilka godzin. Inne metody dezynfekcji są mniej skuteczne, poza tym istnieje ryzyko pominięcia zakażonej powierzchni. W przypadku ozonowania nie ma takiej możliwości.

Czas pracy generatora ozonu ustawiany jest automatycznie. Zwykle 20-30 minut wystarcza, aby zdezynfekować pomieszczenie. Następnie należy wietrzyć wnętrze przez około dwie godziny. Prawidłowo przeprowadzony proces ozonowania sprawia, że urzędnicy mogą czuć się w pracy bezpiecznie. Uwaga! Przed rozpoczęciem ozonowania należy wynieść z pomieszczenia wszelkie rośliny, ponieważ giną one pod wpływem gazu.

Zobacz też: Targowisko w Korzennej: po produkty przyjeżdżają tu nawet z Tarnowa

Czy rzeczywiście koronawirus z ozonowaniem nie ma żadnych szans? Pod opublikowanym kilka dni temu na Facebooku postem dotyczącym nowych metod dezynfekcji w urzędzie gminy pojawiły się komentarze, w których mieszkańcy podważają skuteczność urządzenia. – Inne środki do dezynfekcji są od początku i nikt z nich nie rezygnuje – zapewniają przedstawiciele gminy Korzenna.

[email protected], fot. UG KorzennaDziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)