Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 8 lipca. Imieniny: Arnolda, Edgara, Elżbiety
05/06/2020 - 11:00

Koronawirus w sanktuarium. Biskup i księża z naszego regionu na kwarantannie

W minioną sobotę (30 maja) w tuchowskim sanktuarium odbyły się święcenia kapłańskie diakona redemptorysty pochodzącego z Męciny. Jak się okazało, w uroczystości wzięły udział osoby zakażone koronawirusem, które wtedy nie miały świadomości, że są chore. Zakażenia potwierdziły badania wykonane kilka dni później.

- Pierwsza osoba chora, zaraz po otrzymaniu swoich wyników, powiadomiła nas o tym we wtorek, 2 czerwca około godziny 20 – czyli trzy dni po święceniach – i natychmiast zostały wdrożone dostępne środki ostrożności we wspólnotach, gdzie były osoby z pojawiającymi się objawami. Następnego dnia rano zostały powiadomione władze sanitarno-epidemiologiczne i potencjalnie chorzy poddali się badaniom – wyjaśnia o. Mariusz Mazurkiewicz, rzecznik prasowy Prowincji Warszawskiej Redemptorystów.

Do godzin południowych 4 czerwca zostały potwierdzone trzy nowe przypadki zachorowań. Członkowie wspólnot zakonnych, którzy mieli kontakt z zakażonymi zostali poddani testom na koronawirusa.

Zobacz też Koronawirus: informacje live. W Małopolsce pandemia to przygasa, to narasta

Decyzją sanepidu kwarantanną zostały objęte domy zakonne redemptorystów w Bardzie (diecezja świdnicka), Kościelisku (arch. Krakowska), Tuchowie (diec. tarnowska) i Wrocławiu. Zamknięte dla wiernych zostały też kościoły znajdujące się przy wymienionych domach zakonnych.

Jak udało nam się dowiedzieć, kwarantanną zostali objęci również księża z Męciny, którzy także brali udział w tej uroczystości oraz biskup Leszek Leszkiewicz, który udzielał święceń.

- W związku ze stwierdzeniem przypadków zakażenia koronawirusem we wspólnocie Ojców Redemptorystów w Tuchowie, ks. biskup Leszek Leszkiewicz, który w minioną sobotę udzielał w Tuchowie święceń kapłańskich, został objęty kwarantanną. Wczoraj przeprowadzono u niego test na obecność koronawirusa. Otrzymany dziś wynik jest negatywny. Test zostanie powtórzony na początku przyszłego tygodnia. Na chwilę obecną biskup Leszkiewicz czuje się dobrze i nie wykazuje żadnych objawów zakażenia - powiedział dla "Sądeczanina" ks. Ryszard Nowak, rzecznik prasowy biskupa tarnowskiego.

Zobacz też Tylu zakażonych nie było w Małopolsce od wielu dni

Jak udało nam się dowidzieć, kwarantanną objęci są także kapłani z Kaniny i Szyku na Limanowszczyźnie, ale nie ma to związku z sobotnimi święceniami w Tuchowie.

Przez kilka dni kościoły w tych parafiach będą zamknięte, dlatego biskup tarnowski Andrzej Jeż udzielił dyspensy od obowiązku uczestnictwa w mszy świętej w niedziele i święta nakazane dla tych wiernych, którzy nie będą mogli uczestniczyć w Eucharystii w swojej parafii i nie mają możliwości udać się do innego kościoła.  

RG [email protected] Fot. Sanktuarium Tuchów A. Ćwik, G. PruśDziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)