Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 22 lutego. Imieniny: Małgorzaty, Marty, Nikifora
14/02/2020 - 12:50

Koronawirus w Nowym Sączu? Wciąż nie wiemy na co jest chory strażnik graniczny

40-letni funkcjonariusz straży granicznej, z podejrzeniem zakażenia koronawirusem, został przyjęty do nowosądeckiego szpitala. Trwa analiza jego krwi, próbki trafiły do specjalistycznego laboratorium. Szpitalny Oddział Ratunkowy w Nowym Sączu został zamknięty, a karetki rozwożą chorych do innych szpitali.

Jak dowiedział się portal Sądeczanin.info, z pacjentem, u którego pojawiły się objawy przypominające groźne zakażenie z Chin, przeprowadzony został wywiad lekarski, a ponieważ objawy wskazywały na koronawirusa, wdrożone zostały procedury mające uchronić innych pacjentów przed zarażeniem. Chory to 40-letni mężczyzna, mieszkający pod Nowym Sączem strażnik graniczny, który z wysoką gorączką trafił przed południem do lekarza rodzinnego (prawdopodobnie w poliklinice MSWiA przy ul.Żółkiewskiego w Nowym Sączu - Jak dowiedzieliśmy się po rozmowie z kierownikiem tej przychodni pacjenta z podejrzeniem koronawirusa w tej przychodni nie było i nie był przyjmowany). Tam, badający go lekarz, słysząc gdzie pracuje funkcjonariusz i wiedząc, że mógł mieć kontakt z osobami przylatującymi z Chin, poprosił o przewiezienie chorego do Szpitalnego Oddziału Ratunkowego.

Czytaj także: Nowy Sącz: Pacjent nie jest zarażony koronawirusem

Zobacz też: Koronawirus w Nowym Sączu? Rozmawiamy z dyrektorem ds medycznych szpitala

 - Pacjent zgłosił się z wysoką gorączką i objawami duszności - informuje Agnieszka Zelek-Rachtan, rzecznik prasowy szpitala - Choć mężczyzna nie ma kontaktu z innymi pacjentami, przeszedł korytarzem oddziału ratunkowego. Dlatego też wstrzymaliśmy na razie przyjęcia na SOR - dodaje rzecznik sądeckiego szpitala.

Poniżej mapka występowania koronawirusa. Czy pojawi się na niej czerwona kropka także w Polsce?

Mapka występowania koronawirusa

Pacjent - jak się dowiedzieliśmy - jest pracownikiem lotniska w Balicach. Od czasu gdy koronawirus zaczał się rozprzestrzeniać poza Chiny, na lotnisku w Balicach wprowadzone zostały nadzwyczajne środki ostrożności. Pracownicy zostali ostrzeżeni przed ryzykiem, dostali dodatkowy zapas jednorazowych rękawiczek i kremu antybakteryjnego.

Czytaj też: Pacjent z Nowego Sącza spędzi noc w izolatce. Wciąż nie wiadomo, czy to koronawirus

Szpitalny Oddział Ratunkowy w Nowym Sączu na razie wstrzymał przyjęcia. Pozostałe oddziały pracują normalnie. Pacjenci, którzy przebywali w SOR w chwili przyjęcia człowieka prawdopodobnie zakażonego wirusem - w razie potwierdzenia przypadku koronawirusa - pozostaną w szpitalu na kwarantannie. Z powodu zamknięcia SOR pacjenci i ofiary wypadków przewożeni są do innych szpitali.

Przeczytaj: Co wiemy o koronawirusie Sars-CoV-2? Europa nie jest bezpieczna

Obecnie po SOR przemieszczają się pracownicy szpitala w żółtych kombinezonach ochronnych, z maskami tlenowymi na twarzach.

Więcej informacji.

[email protected], [email protected], TK, fot. RG

Wirus z Chin w Nowym Sączu? Pacjent w szpitalu, kwarantanna na SOR
Pacjent z chińskim wirusem w nowosądeckiego szpitalu? Objawy na to wskazują na koronawirus, dlatego wstrzymane zostały przyjęcia w Szpitalnym Oddziale Ratunkowym.


Dziękujemy za przesłanie błędu

SĄDECZANIN ROKU 2019

Miesięcznik "Sądeczanin" luty 2020