Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 12 sierpnia. Imieniny: Hilarii, Juliana, Lecha
05/05/2020 - 16:35

Koronawirus dał się we znaki sądeckim więźniom, ale na brak pracy nie narzekają

W Zakładzie Karnym w Nowym Sączu przebywają więźniowie, którzy dopuścili się różnego rodzaju przestępstw. Są tutaj osadzeni, którzy zostali skazani na karę dożywotniego pozbawienia wolności, ale są i tacy, którzy popełnili przestępstwa obwarowane niższymi karami.

- W ciągu roku trafia tutaj ponad tysiąc więźniów. Część z nich kierowana jest do innych jednostek. Jest również spora grupa osadzonych, która przebywa w tutejszym więzieniu od wielu lat. Przeważnie są to osoby pochodzące z terenu Małopolski – wyjaśnia mjr Łukasz Chruślicki, rzecznik prasowy Zakładu Karnego w Nowym Sączu.

Zobacz też Przez koronawirusa w sądeckim więzieniu ograniczono widzenia

Dla zdecydowanej większości więźniów bardzo istotny jest kontakt z bliskimi, co niestety w obecnym czasie, kiedy cały świat boryka się z pandemią koronawirusa, jest utrudnione. Nie jest możliwy bezpośredni kontakt w formie widzeń, dlatego służba więzienna dostosowała inne możliwości kontaktu do obecnych realiów.

Osadzeni mają możliwość kontaktowania się z bliskimi przez internet, w tym celu w sądeckim więzieniu przygotowane zostały dodatkowe stanowiska. Do tej pory było tylko jedno takie stanowisko, które funkcjonowało od 2014 roku. W obecnej sytuacji jest to jedyny sposób, w jaki osoba odbywająca karę pozbawienia wolności może zobaczyć się ze swoimi bliskimi. Więźniowie mają także możliwości kontaktu telefonicznego z rodziną.

Przez pandemię koronawirusa, osadzeni nie mogą pracować społecznie poza zakładem karnym tak, jak to było do tej pory. Nie siedzą jednak bezczynnie. W wolnym czasie wyremontowali salę widzeń z dziećmi. Funkcjonariusze służby więziennej zaangażowali ich także w ogólnopolską akcję pod nazwą „Resort Sprawiedliwości pomaga”. W ramach tej akcji szyją materiały niezbędne do walki z koronawirusem, które następnie przekazywane są szpitalom, hospicjom, placówkom medycznym i domom pomocy społecznej. Część asortymentu trafia także do sądów, prokuratur, kuratorów, funkcjonariuszy służby więziennej i innych mundurowych.

- W najbliższych tygodniach chcemy zorganizować również honorową akcję oddawania krwi przez funkcjonariuszy. Planujemy także wesprzeć jedno ze schronisk dla bezdomnych zwierząt na terenie Sądecczyzny – dodaje mjr Łukasz Chruślicki.

Zobacz też Do akcji Sądeczanina przyłączyli się funkcjonariusze zakładu karnego. Dziękujemy

Warto też wspomnieć, że funkcjonariusze i pracownicy sądeckiego zakładu karnego wzięli udział w naszej akcji „Ufunduj posiłek dla sądeckiego personelu medycznego”. Przekazali blisko 700 złotych. Za te pieniądze zakupiliśmy obiady dla medyków.

RG [email protected], Fot. Zakład Karny w Nowym SączuDziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)