Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 9 maja. Imieniny: Grzegorza, Karoliny, Karola
22/03/2021 - 09:20

Konkurs palm wielkanocnych w Lipnicy Murowanej bez publiczności i jarmarku

62. Konkurs Lipnickich Palm odbędzie się w Niedzielę Palmową 28 marca, jednak bez publiczności, tradycyjnego jarmarku oraz koncertów. W ubiegłym roku z powodu pandemii konkurs na najwyższe palmy wielkanocne został odwołany.

Konkurs palm wielkanocnych w Lipnicy Murowanej bez publiczności i jarmarku

Konkurs Lipnickich Palm tradycją sięga 1958 roku. Jego inicjatorem był Józef Piotrowski. Każdego roku do niewielkiej miejscowości przyjeżdżali zaproszeni goście z całej Polski, w tym m.in.: prezydent Andrzej Duda, liczni turyści indywidualni i uczestnicy zorganizowanych wycieczek biur podróży, również z Krynicy-Zdroju.

Nie tylko podziwiali palmy sięgające nieba, ale uczestniczyli też w jarmarku wielkanocnym oraz koncertach folklorystycznych. Przy okazji zwiedzali lipnickie zabytki, w tym drewniany kościół św. Leonarda i dworek Ledóchowskich z 1830 roku, w którym mieszkały błogosławiona Maria Teresa i święta Urszula. 

W zeszłym roku konkurs palm wielkanocnych w ogóle się nie odbył. Na rynku w Lipnicy Murowanej wokół figury św. Szymona spontanicznie mieszkańcy ustawili jedynie kilkanaście drzewek, aby tradycji stało się zadość.

                                Konkurs palm wielkanocnych w Lipnicy Murowanej bez publiczności i jarmarku

- W tym roku chcemy kontynuować tą piękną i ważną dla Lipnicy tradycję ludową, jednak ze względu na sytuację pandemiczną, będziemy organizować to wydarzenie bez udziału publiczności i wydarzeń towarzyszących- informuje Gminny Dom Kultury w Lipnicy Murowanej.

- Ubiegły rok pokrzyżował nam plany, i zmuszeni byliśmy odwołać konkurs. W tym roku chcemy kontynuować tą piękną i ważną dla Lipnicy tradycję ludową, jednak ze względu na sytuację pandemiczną, będziemy organizować to wydarzenie bez udziału publiczności i wydarzeń towarzyszących.

Konkurs palm wielkanocnych w Lipnicy Murowanej bez publiczności i jarmarku

W konkursie uczestniczą rodziny, dorośli, młodzież, dzieci, a także zakłady pracy, instytucje, organizacje społeczne, szkoły oraz przedszkola. Komisja artystyczna oceni palmy w pięciu kategoriach. Najlepsi wykonawcy zostaną nagrodzeni, a lipnickie dziedzictwo kulturowe zaprezentowane zostanie poprzez media społecznościowe, strony internetowe, a także relacje prasowe, radiowe oraz telewizyjne. Organizatorami wydarzenia są Gminny Dom Kultury, Urząd Gminy Lipnica Murowana i Parafia pw. św. Andrzeja Apostoła. (MK) fot. arch. aut. Dziękujemy za przesłanie błędu

SĄDECZANIN ROKU 2020