Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 10 sierpnia. Imieniny: Bianki, Borysa, Wawrzyńca
19/10/2019 - 21:10

Koniec gehenny w Biczycach Górnych? Rozbudują tu sieć wodociągową

Gmina Chełmiec ogłosiła przetarg na rozbudowę sieci wodociągowej w Biczycach Górnych. Czy inwestycja obejmie sześć rodzin, od sierpnia pozbawionych dostępu do wody z powodu zatrucia ich ujęcia?

Poprzeczka w ogłoszeniu przetargowym postawiona jest wysoko, bo wykonawca musi zrealizować wszystkie roboty i uzyskać zgodę na użytkowanie sieci do 20 grudnia jeszcze tego roku. Dodatkowo inwestor, czyli gmina, wymaga udzielenia gwarancji aż na 60 miesięcy (5 lat).

Zobacz też: Chełmiec: podtruwani fekaliami? Kto odprowadzał ścieki z szamba w las

Przypomnijmy, że to właśnie w Biczycach Górnych kilka rodzin zostało pozbawionych dostępu do wody pitnej z prywatnego ujęcia wody, gdy to zostało zanieczyszczone fekaliami. Prokuratura Rejonowa prowadzi śledztwo z artykułu 182 kodeksu karnego, który mówi o znacznym zanieczyszczeniu środowiska. Właściciel skażonego ujęcia i jego pozostali użytkownicy otrzymali w postępowaniu status pokrzywdzonego. Tyle, że około 30 osób ma nadal bardzo ograniczony dostęp do wody bieżącej nadającej się do spożycia i do celów higienicznych.

Zobacz też: Chełmiec: eko-afera w Biczycach Górnych. Kto doprowadził do katastrofy?

Tuż po wykryciu zatrucia wody – badania wykonały zarówno komercyjne laboratoria, jak również Sanepid - okazała się wręcz dramatyczna, nie mieszcząca się w żadnych normach liczba niebezpiecznych dla zdrowia bakterii coli. Dwa razy zdrową wodę dostarczyły im Sądeckie Wodociągi, potem sytuację ratowały, ale doraźnie, służby komunalne gminy Chełmiec. Właściciel ujęcia wspomagany m.in. przez OSP z Krasnego Potockiego też usiłował oczyścić ujęcie, ale na dłużą metę bez skutku. Na szczęście wodę użyczają poszkodowanym sąsiedzi, a w część odcięci od wody zaopatrują się w marketach. Łatwo jednak sobie wyobrazić, z jakimi wiąże się to niedogodnościami. A ta gehenna trwa od sierpnia. Czy ogłoszony przez gminę przetarg oznacza koniec dramatu dla tych ludzi?

Zobacz też: Sądeckie Wodociągi ratują mieszkańców Biczyc Górnych! Dostarczą im wodę!

Sprawa jest o tyle dziwna, że przez ziemię właściciela skażonego ujęcia przebiega główna magistrala wodociągu w tej miejscowości, a on sam od dwóch lat bezskutecznie zabiega o wpięcie go do sieci. Z informacji, które uzyskaliśmy w gminie, wynika, że samorząd dysponuje już stosownymi projektami, ale ciągle nie ma środków na ich realizację.

ES [email protected] Fot.: ilustracyjne archiwum sadeczanin.infoDziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)