Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 20 czerwca. Imieniny: Bogny, Rafaeli, Rafała
05/01/2021 - 10:50

Koniec domowej niewoli. Zdjęli na zimowe ferie godzinę policyjną

Ruszyły zimowe ferie, a dzieci w całej Polsce trafiły pod klucz. Ci, którzy nie skończyli jeszcze szesnastu lat nie mogli wychodzić z domu bez opieki dorosłych od ósmej do szesnastej. Po licznych apelach rząd zdecydował o zniesieniu policyjnej godziny.

Apele o „uwolnienie” dzieci pozbawionych przez koronawirusa normalnych ferii poskutkowały. Dzieci będą mogły przebywać na świeżym powietrzu od ósmej do szesnastej bez opieki dorosłych.

- Zabiegaliśmy o to z ministrem Czarnikiem mówił wiceminister edukacji Dariusz Pionkowski. Uważamy, że dzieci powinny mieć szanse na zażycie świeżego powietrza. Konieczność przebywania przed monitorami komputerów przez ostatnich kilka miesięcy,  udział w nauce zdalnej, na pewno nie służyły zdrowiu i kondycji fizycznej. Warto, żeby dzieci i młodzież mogły oderwać się od komputera i telewizora – mówił  na antenie Polskiego Radia minister.  

czytaj też Ceny „małpek”i napojów gazowanych idą w górę. Wszystko przez podatek od… grzechu   

Złagodzenie obostrzeń ogłosił w poniedziałek minister zdrowia Adam Niedzielski. 

-Mamy okres ferii, tych ferii, które niestety nie są takimi prawdziwymi feriami, jakie pamiętamy, jakie mogliśmy spędzać w górach, w śniegu, zjeżdżając na nartach – mówił podczas konferencji prasowej. -  Chcielibyśmy jednak dać możliwość korzystania ze świeżego powietrza i tego, żeby dzieci w tych godzinach 8-16 mogły po prostu przebywać samodzielnie poza miejscem zamieszkania.

Wieczorem w Dzienniku Ustaw została opublikowana nowelizacja znosząca dotychczasowe obostrzenia. Nowe przepisy obowiązują już od wtorku 5 stycznia i obejmują okres do 17 stycznia, czyli do końca ferii. Ten termin zbiega się też z obostrzeniami nałożonymi na stoki narciarskie, siłownie i hotele, które są zamknięte.

Czytaj też Z nowym rokiem przyszła nowa płaca minimalna. Jaka jest teraz najniższa krajowa? 

Jak będzie wyglądać dalsza koronawirusowa rzeczywistość w naszym kraju? Kolejne decyzje mają zapaść w przyszłym tygodniu. ([email protected]) fot.policja.plDziękujemy za przesłanie błędu