Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 2 marca. Imieniny: Halszki, Heleny, Karola
30/12/2022 - 12:00

Koniec 2022 roku pamiętny dla Tylicza. Miejscowość jest już uzdrowiskiem

W 2023 rok Tylicz wkracza jako kurort. Miejscowość właśnie została oficjalne wpisana na listę polskich uzdrowisk.

Tylicz (gmina Krynica-Zdrój) otrzymał status uzdrowiska, co wiąże się z objęciem miejscowości ustawą "O lecznictwie uzdrowiskowym, a także strefą uzdrowiskową C".

-Przed samymi świętami otrzymaliśmy pismo od Ministra Zdrowia, potwierdzające spełnianie przez obszar uzdrowiska Krynica-Zdrój wymagań określonych w ustawie uzdrowiskowej.-mówi Piotr Ryba, burmistrz Krynicy-Zdroju.

-Oznacza to, że Tylicz jest już w obszarze ochrony uzdrowiskowej.  

Propozycja, wiążącą się z objęciem Tylicza ustawą "O lecznictwie uzdrowiskowym oraz strefą uzdrowiskową C", powstała w 2020 roku. W tej sprawie odbywały się konsultacje z mieszkańcami, przeprowadzono też wiele analiz. 

Status uzdrowiska oznacza podniesienie prestiżu miejscowości, która słynie z leczniczego klimatu oraz wód mineralnych. Oprócz tego sołectwu przyniesie korzyści finansowe. Chodzi zarówno o wyższe środki z opłaty uzdrowiskowej, jak i dotacje, które uzdrowiska otrzymują z budżetu państwa. 

Tylicz posiada tężnię solankową. Zimą w funkcjonują tu dwie stacje narciarskie, niezmiernie popularne wśród miłośników białego szaleństwa. Ciekawostką geologiczną miejscowości jest mofeta, chłodny wyziew wulkaniczny, z którego wydobywa się dwutlenek węgla.(MK). fot. (MK). Dziękujemy za przesłanie błędu