Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 29 lutego. Imieniny: Antoni, Oswalda, Romana
30/04/2019 - 14:10

Komu chciało się aż tu takie śmieci wywieźć? Nie szkoda było na paliwo?

Gminne służby komunalne w Rytrze zlikwidowały już dzikie wysypisko śmieci, które zagrażało ujęciu wody pitnej usytuowanemu pod skarpą przy drodze prowadzącej na ruiny zamku. A do naszej redakcji już wpłynęło kolejne zatrważające zdjęcie tym razem z okolic stawów w Brzeznej w gminie Podegrodzie.

Kilka dni temu na ryterskiej skarpie pojawiły się pełne worki  śmieci, butelek, baterii, popiołu i opakowań po chemikaliach. Widok budził zniesmaczenie turystów a przy okazji odpady zagrażały ujęciu wody pitnej. Wójt gminy Rytro Jan Kotarba nawet nie krył, że pracownicy, którzy namierzyli to śmieciowisko i on sam są przekonani, że dzikie wysypisko jest dziełem miejscowych mieszkańców.

- Tego typu odpadów nie nikt nigdzie specjalnie nie wywozi – komentował wójt, który dziś z rana poinformował nas, że skarpa jest już dokładnie wysprzątana.

Dla nowych władz Rytra rozwój turystyczny gminy to priorytet. Mimo bardzo skromnych środków samorząd mocno zabrał się za promocję swoich atrakcji turystycznych a już w sierpniu na odrestaurowanym częściowo zamku odbędzie się pierwszy w historii tej okolicy średniowieczny jarmark. Śmieci w okolicy na pewno nie pomogą wypromować Rytra dlatego gmina będzie robić wszystko, by ustalić sprawców podobnych wykroczeń.

Zobacz też: Kuriozalny skandal Rytrze. Mieszkańcy sami sobie zatruwają ujęcie wody pitnej!

I na tym dobre wieści się kończą. Dosłownie kilkanaście minut po opublikowaniu artykułu o Rytrze otrzymaliśmy kolejne alarmujące zdjęcie. Tym razem z okolic stawów w Brzeznej w gminie Podegrodzie. Jak zastrzega pan Jacek Smajdor to tylko „próbka tego, co się tam dzieje”. Z miejsca skontaktowaliśmy się z wójtem gminy Podegrodzie Stanisławem Banachem. Wójt z miejsca zaapelował by pan Jacek dostarczył dokumentację zdjęciową bezpośrednio do Urzędu Gminy a ta monitować będzie w tej sprawie u właściciela terenu, bo stawy usytuowane są między wałami a Dunajcem, czyli na terenie należącym do Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie.

W całej sprawie zastanawia jedna rzecz. Komu się chciało takie śmieci wywozić aż nad stawy? Przecież dojazd do tego miejsca nie należy do najprostszych a paliwo też kosztuje. Jednocześnie w Podegrodziu działa Gminy Punkt Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych, który podobne odpady cały czas przyjmuje. By z tego rozwiązania skorzystać wystarczy jedynie systematycznie uiszczać opłatę za wywóz śmieci komunalnych…

ES [email protected] Fot.: UG w Rytrze i Jacek SmajdorDziękujemy za przesłanie błędu

SĄDECZANIN ROKU 2019

Miesięcznik "Sądeczanin" luty 2020