Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 14 kwietnia. Imieniny: Bernarda, Martyny, Waleriana
22/12/2012 - 07:00

Komisja Integracji z Niepełnosprawnymi ma już 10 lat

Sądecka akcja „PTTK dla Niepełnosprawnych” w Oddziale „Beskid” prowadzona jest już od dekady. Wolontariusze organizują przede wszystkim wycieczki integracyjne dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnej i pełnosprawnej.
Komisję Integracji z Niepełnosprawnymi utworzono 20 grudnia 2002 roku w Oddziale Polskiego Towarzystwa Turystyki Krajoznawczej „Beskid” w Nowym Sączu, dostrzegając potrzeby ludzi niepełnosprawnych i ich problem m.in. z poruszaniem się po górskich i krajoznawczych szlakach. W jej skład weszło grono osób chętnych do działalności na rzecz niepełnosprawnych: przewodników, organizatorów turystyki, opiekunów, osoby niepełnosprawne i ich rodziny, młodzież szkolną i studentów.
- Udało nam się już dziesięć lat istnieć. Praca komisji polega przede wszystkim na organizowaniu różnych wycieczek górskich i krajoznawczych, spotkań integracyjnych dla osób zdrowych i osób z problemami zdrowotnymi, tak żeby mogli razem przebywać ze sobą - mówi Magdalena Tomasiak, była przewodnicząca Komisji Integracji z Niepełnosprawnymi PTTK.
- W ciągu tego roku udało nam się zorganizować dwanaście imprez, czyli średnio jedną na miesiąc. Były to zarówno wycieczki stricte górskie, ale także zwiedzaliśmy muzea i zamki. W tym roku integracyjny rajd górski odbył się na Łabowskiej Hali, czyli wróciliśmy do pierwszych poczynań komisji - mówi Karol Trojan, przewodniczący Komisji.
Całość działań komisji to wolontariat, począwszy od zarządu po uczniów ze szkół średnich, osób niepełnosprawnych, które też angażują się w pracę. - Wszyscy pracują po to, żeby pokazać, że turystyka górska nie jest czymś niedostępnym dla osób niepełnosprawnych. Czasem trzeba trochę siły fizycznej, ale przede wszystkim chodzi o mentalność - dodaje Karol Trojan.
- Cała nasza działalność polega na tym, że pokonujemy normalne trasy turystyczne przy wsparciu przyjaciół. Tu nie chodzi o to, żeby izolować niepełnosprawnych i wyznaczyć im specjalne szlaki, ale im pomóc pokonać to, co już jest - mówi Tomasiak.
Cele i założenia Komisji Integracji z Niepełnosprawnymi to: organizacja imprez (wycieczki krajoznawcze, zabawy integracyjne, pikniki, ogniska, kuligi), opracowanie i realizowanie przez komisje tras dostępnych na różnych poziomach sprawności, konsultacje i realizacja założeń Rady do Spraw Niepełnosprawnych przy Zarządzie Głównym PTTK w Warszawie oraz wyznaczenie miejsc i obiektów udostępnionych dla osób niepełnosprawnych.

(JB)
Fot. Karolina Zaczyk - spotkanie Komisji (20.12.2012), Robert Zieliński - rajdy górskieDziękujemy za przesłanie błędu