Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 18 lutego. Imieniny: Konstancji, Krystiana, Sylwany
14/08/2019 - 18:00

Komar tygrysi: jak się bronić? Grożą nam tropikalne choroby? GIS odpowiada

Do naszej redakcji napływają kolejne zdjęcia owadów, które wyglądają tak samo jak komar tygrysi. To owad, który do niedawna występował na południu Europy i w krajach tropikalnych. Specjaliści już od dłuższego czasu alarmują, że dotrze – a raczej już dotarł - do Polski. Jak się bronić przed jego ukąszeniami? Głos zabrał Główny Inspektor Sanitarny.

Do tej pory Czytelnicy nadesłali nam zdjęcia domniemanych komarów tygrysich z Nowego Sącza, a teraz podobne dostaliśmy też z Suchej Strugi w gminie Rytro. Pewnie do czasu, kiedy owady z naszych terenów nie trafią w ręce specjalistów, nie rozstrzygniemy jednoznacznie, że to rzeczywiście komar tygrysi roznoszący w swoich naturalnych warunkach przenoszą wirusy dengi i ziki. Jednak już dziś w sprawie obecności komarów tygrysich w Polsce odnosi się Główny Inspektor Sanitarny.

Zacznijmy od tego, czy potwierdzono obecność owadów tygrysich na terenie naszego kraju.

- Polska jest krajem, w którym występuje klimat umiarkowany przejściowy. Warunki panujące w tym klimacie (amplituda temperatur oraz wilgotność) są niewystarczające do rozwoju innych gatunków tych owadów, które występują w innych rejonach świata (np. w Afryce, Azji, Ameryce) i tam są przyczyną wielu groźnych dla człowieka chorób zakaźnych (np. malarii, żółtej gorączki, gorączki Denga itp.) - twierdzi GIS, by zaraz nadmienić, że: - W obecnej, powodziowej sytuacji Polski, z całą pewnością ogromne rozlewiska wód rzecznych będą podlegały długiemu opadaniu, a jako woda stojąca, będą stanowiły miejsca namnażania się komarów. Do rozwoju komarów potrzebna jest bowiem woda.

A teraz najważniejsze, czy jeśli komary tygrysie pojawią się przy sprzyjających warunkach w naszym kraju, mogą zarazić nas tymi chorobami, które sieją spustoszenie w tropikach? Tu stanowisko inspektora jest bardzo zdecydowane. – (…) obecnie nie ma w Polsce ryzyka zakażenia się żadną groźną chorobą zakaźną przenoszoną przez komary regularnie występujące na naszym terytorium, nawet jeśli ich ilość będzie zwielokrotniona w warunkach np. podtopień.

Mimo wszystko GIS podaje dokładne wytyczne, jak chronić się przed ukąszeniami komarów. Przytoczmy stosowny fragment komunikatu w całości, co jest najistotniejsze?

  1. unikanie przebywania na zewnątrz pomieszczeń w porach największej aktywności komarów (poranek i wieczór),
  2. stosowanie ubrań z długimi rękawami i nogawkami,
  3. stosowanie mechanicznych barier w oknach i drzwiach (siatki na owady lub moskitiery), które będą uniemożliwiać przedostawanie się owadów do domów przez otwarte okna i drzwi,
  4. stosowanie dostępnych w sklepach preparatów odstraszających komary. Środki te dostępne są w różnych postaciach:
  • repelenty do stosowania bezpośrednio na ubranie lub skórę – w postaci sprayu, płynu, mleczka, kremu, żelu lub chusteczek,- elektrofumigator – urządzenie przeznaczone do pomieszczeń; umieszcza się je w gniazdku elektrycznym; do urządzenia podłącza się bądź zbiorniczki z płynem lub płytki nasączone środkiem komarobójczym. Parowanie substancji (płynnej lub z płytek) zapewnia ochronę przez komarami,
  • spirale, pałeczki – przeznaczone do użytku na zewnątrz; materiał  nasączony jest środkiem komarobójczym, który żarząc się działa odstraszająco,
  • lampa owadobójcza – może być stosowana zarówno w pomieszczeniach jak i na zewnątrz, również w niewielkich pomieszczeniach gospodarskich; zastosowane tu nieszkodliwe dla ludzi i zwierząt promieniowanie UV oraz specjalna siatka rażąca działają bójczo,
  • środki w postaci płynu do oprysków lub zamgławiania –  do użytku na zewnątrz.

Pamiętać należy też o tym, by używać środków ze sprawdzonych źródeł i odpowiednich do wieku – dla dzieci wszystkie produkty muszą mieć rekomendację, że są przeznaczone dla najmłodszych. 

Pamiętajmy również, żeby po powrocie do domu wymyć przede wszystkim ręce a najlepiej wszystkie miejsca, które popryskaliśmy środkiem odstraszającym owady.

Wideo: "To zapachy, które ochronią cię przed komarami". 

ES [email protected] Fot.: Czytelnicy

Jak się bronić przed komarem tygrysim? Grożą nam tropikalne gorączki?
Zdjęcia wykonane przez naszych Czytelników pochodzą z Suchej Strugi i Nowego Sącza. Główny Inspektor Sanitarny odnosi się do pytań napływających z wielu miejsc Polski: jak się bronić przed tym owadem? Czy i tu w Polsce może roznosić śmiertelnie niebezpieczne tropikalne choroby?


Dziękujemy za przesłanie błędu

SĄDECZANIN ROKU 2019

Miesięcznik "Sądeczanin" luty 2020