Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 17 kwietnia. Imieniny: Anicety, Klary, Rudolfina
07/04/2023 - 14:25

Kolejny krok do zmiany granic gmin regionu. Mieszkańcy wyrażą swoją opinię

Zmiana granic gmin naszego regionu jest tematem, który w ostatnim czasie dość mocno przewija się w przestrzeni publicznej. Starają się o to mieszkańcy Sitnicy, chcący dołączyć do gminy Moszczenica. Pora na konsultacje społeczne.

Sitnica chce dołączyć do gminy Moszczenica

O sprawie Sitnicy (powiat gorlicki), która chce zmienić swoją przynależność gminną jest bardzo głośno. Dążą do tego mieszkańcy, którzy na początku marca spotkali się na zebraniu wiejskim. 180 z nich zagłosowało za przynależnością do gminy Moszczenica. O ich argumentach pisaliśmy TUTAJ.

Kolejnym krokiem było omówienie całej sprawy na sesji Rady Gminy Moszczenica. Wójt Jerzy Wałęga nie miał wątpliwości, że najważniejsza jest wola mieszkańców. - Wobec takiej skali, nawet jeśli miałem jakieś wątpliwości, to całkiem one zniknęły – mówił. Rada poparła wniosek o dołączenie Sitnicy do gminy Moszczenica. Więcej przeczytacie o tym TUTAJ.

Konsultacje w gminie Moszczenica

Teraz pora na wykonanie kolejnego kroku. W Moszczenicy wkrótce rozpoczną się konsultacje społeczne, które potrwają do 12 maja. - Udział w konsultacjach polega na wypełnieniu ankiety i udzieleniu odpowiedzi na zawarte pytanie: „Czy jesteś za zmianą granic Gminy Moszczenica polegającą na włączeniu do Gminy Moszczenica obszaru sołectwa Sitnica z Gminy Biecz?”- informuje gmina. Odpowiedź może brzmieć – „za”, „przeciw” lub „wstrzymuje się”.

Niedawno przedstawialiśmy również punkt widzenia na całą sprawę gminy Biecz (do której Sitnica obecnie należy). Jej władze zarzuty mieszkańców odpierają m.in. wykazem inwestycji, które zostały wykonane w ostatnich latach.

- Mieszkańcy mają duże oczekiwania w stosunku do gminy Moszczenica, uważając za niemal pewne, że ich wszelkie potrzeby zostaną zaspokojone. Mamy zatem zestawienie faktów, czyli tego co było wykonane przez gminę Biecz i przypuszczeń, że gmina Moszczenica spełni wszystkie lub większość oczekiwań mieszkańców. Nie jest do końca pewne czy mają świadomość ryzyka jakie niesie podjęcie decyzji o odłączeniu się od naszej gminy – twierdziła Joanna Faryj z zespołu ds. Promocji i Informacji Urzędu Gminy Biecz. Więcej przeczytacie TUTAJ. ([email protected], fot.: screen Google Maps)Dziękujemy za przesłanie błędu