Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 30 października. Imieniny: Augustyny, Łukasza, Urbana
28/10/2014 - 14:06

Kolejni zdolni uczniowie otrzymali stypendium Braci Potoczków

Ponad 800 wniosków miała do rozpatrzenia Komisja Funduszu Stypendialnego im. Braci Potoczków. Na pomoc finansową może liczyć 140 gimnazjalistów i uczniów szkół średnich z naszego regionu. A to jeszcze nie wszyscy.
Kapituła Funduszu, obradująca pod przewodnictwem Zygmunta Berdychowskiego, musiała przeanalizować 820 podań uczniów. Tak duża liczba wniosków zaskoczyła członków Kapituły. Radna wojewódzka – Marta Mordarska zapowiedziała, że złoży w Sejmiku Województwa Małopolskiego interpelację, której celem będzie zwiększenie środków na stypendia dla samorządów i organizacji pozarządowych, mających udokumentowaną współpracę z uczniami zdolnymi oraz, aby kolejna edycja programu „Diament” skupiła się na tej właśnie wybitnie uzdolnionej młodzieży.

Aplikująca o stypendium Braci Potoczków młodzież to rzeczywiście prawdziwe diamenty. Są wśród nich laureaci i finaliści olimpiad i konkursów przedmiotach, osiągający średnią oceną powyżej 5.0, a także sportowcy i artyści o sukcesach międzynarodowych. Otrzymaną pomoc, która wynosi od 100-150 zł miesięcznie w roku szkolnym, będzie mogła przeznaczyć na książki i pomoce szkolne, bilety miesięczne, czy po prostu drobne przyjemności.

Stypendia zostały rozdzielone pomiędzy 140 uczniów biorących udział w akcji „Serce-Sercu” i Festiwalu Biegowym oraz wśród młodzieży z gmin uczestniczących w programie stypendialnym. W tym roku były to: gmina Gorlice, Chełmiec, Łososina Dolna, Stary Sącz, Rytro i gmina Grybów. Kolejnych 50 wniosków znalazło się na liście rezerwowej, a ich przyznanie będzie zależało od kwoty pozyskanych środków.
Stypendia dla studentów będą przyznane po 30 października.

Kapituła Funduszu Stypendialnego Braci Potoczków obradowała w składzie: Zygmunt Berdychowski – przewodniczący Kapituły Funduszu Stypendialnego, Monika Fikiel – Szkarłat – dyrektor biura Fundacji Sądeckiej, Barbara Wiatr – dyrektor ds. oświaty gminy Gorlice, Edyta Kukuła – wicedyrektor Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 1 w Nowym Sączu, Danuta Suder – UG Grybów, Marta Mordarska – radna Sejmiku Województwa Małopolskiego, Barbara Świętoń - dyrektor ZSZ nr 1w Nowym Sączu, Radosław Potoczek - UG Chełmiec, Anna Tokarczyk - UG Łososina Dolna, Wioletta Nowak – wicedyrektor Gimnazjum w Starym Sączu, Barbara Porębska - dyrektor Zespołu Obsługi Finansowo – Administracyjnej Szkół w Starym Sączu, Wioletta Oleksy - dyrektor Szkoły Podstawowej w Olszance.
***
Fundusz Stypendialny powstał przy Sądeckiej Fundacji Rozwoju Wsi i Rolnictwa (obecnie Fundacja Sadecka) w 1992 roku. To jeden z najstarszych, jeżeli nie najstarszy program stypendialny w kraju. Przez te lata z pomocy finansowej FS skorzystało ponad 4 tysięcy uczniów z niezamożnych rodzin wiejskich (były chude i tłuste lata w działalności Funduszu, ale nigdy nie przerwał działalności). Pierwsi stypendyści już dawno skończyli studia, zajmują często ważne miejsce w społeczeństwie. Co roku dołączają do nich kolejni.

(KB)
Fot. JB


Dziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)