Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 29 marca. Imieniny: Marka, Wiktoryny, Zenona
04/11/2013 - 11:26

Kogut pyta ministra Sienkiewicza o zmiany w Straży Granicznej

Czy zasadne jest wynajmowanie w Tarnowie pomieszczeń na izby zatrzymań nielegalnych imigrantów, kiedy to takie pomieszczenia przed reorganizacją Straży Granicznej istniały na południu kraju, a konkretnie w Nowym Sączu i mieściły się w budynkach będących własnością Karpackiego Oddziału Straży Granicznej – pytał ministra spraw wewnętrznych Stanisław Kogut, senator Prawa i Sprawiedliwości ze Stróż.
Tuż przed Wszystkimi Świętymi, 29 października odbyło się 42. posiedzenie Sejmu RP. Senator Stanisław Kogut wystąpił z oświadczeniem skierowanym do Bartłomieja Sienkiewicza, ministra spraw wewnętrznych, które dotyczyły zmian jakie zostały wprowadzone w funkcjonowaniu Straży Granicznej na terenie całego kraju. Szczególną uwagę zwrócił na likwidację Karpackiego Oddziału Straży Granicznej. Senatora zaniepokoiły informacje na temat zwiększonej aktywności uchodźców z różnych państw na granicach naszego kraju.
- W ciągu ostatnich osiemnastu miesięcy Rzeczpospolita Polska odmówiła wjazdu pięćdziesięciu dwóm tysiącom osób ze Wschodu – jest to rekord ostatnich lat – tak wynika z danych Straży Granicznej. Chodzi głównie o Rosjan narodowości czeczeńskiej, ale także Ukraińców, Bułgarów, Gruzinów – mówił Stanisław Kogut. - Falą imigrantów ze Wschodu oprócz Straży Granicznej zalany jest również Urząd do Spraw Cudzoziemców, który do połowy października przyjął ponad czternaście tysięcy wniosków o status uchodźcy. Jest to wskaźnik niepokojący – dodał.
Uchodźcy ściągają do Polski głównie ze względów ekonomicznych, jednak ich znaczna grupa zawracana jest spod wschodniej granicy przez brak wizy lub dokumentu pobytowego państw strefy Schengen. Zdarza się, że imigranci legitymują się fikcyjnymi zaproszeniami od polskiej firmy lub nie posiadają pieniędzy na pobyt w kraju.
Na początku roku przedstawiona została koncepcja reorganizacji na południu Polski struktury Straży Granicznej. Jej efektem jest scalenie trzech funkcjonujących obecnie na południu oddziałów Straży Granicznej, karpackiego, śląskiego, sudeckiego i utworzenie jednego oddziału, śląsko-małopolskiego, obejmującego swym zasięgiem województwa opolskie, śląskie i małopolskie i mającego siedzibę w Raciborzu, a także zmniejszenie liczby placówek w tej części kraju z czternastu do jedenastu.
- Reorganizacja przyniosła również nieprzewidziane skutki. W nowosądeckim Karpackim Oddziale Straży Granicznej były przygotowane nowe, dopasowane do współczesnych standardów izby zatrzymań nielegalnych imigrantów na czas wydania w ich sprawie stosownych decyzji – zaznaczył senator Prawa i Sprawiedliwości. - Były one obsługiwane przez pracowników KOSG, znających języki obce, odpowiednio przeszkolonych do pracy z imigrantami. Dziś wiemy, że na skutek przeprowadzonej reorganizacji przestały działać wspomniane izby zatrzymań dla nielegalnych imigrantów w Nowym Sączu – dodał.
Kogut podkreślił, że opinię publiczną bulwersują informacje, o tym, że w Tarnowie przygotowano nowe izby zatrzymań dla nielegalnych imigrantów. Z wiedzy jaką posiada wynika, że wynajmowane są stare pomieszczenia, w złym standardzie. Dlatego zwrócił się do ministra Sienkiewicza z pytaniem, czy po zmianach reorganizacyjnych w Straży Granicznej na południowej granicy Polski, nie zwiększy się wskaźnik określający liczbę osób nielegalnie przekraczających tę właśnie granicę?
Senator chciałby także wiedzieć ile Straż Graniczna musi płacić za wynajmowanie w Tarnowie pomieszczeń na izby zatrzymań dla nielegalnych imigrantów oraz czy pracują tam odpowiednio przeszkoleni do kontaktów z imigrantami funkcjonariusze SG.
Kogut martwi się, że po reorganizacji Straży Granicznej na południowej granicy naszego kraju brakuje izb zatrzymań dla nielegalnych imigrantów. Dlatego prosi ministra o podanie danych ile takich izb istniało przed zmianami, ile ich jest obecnie i gdzie się znajdują.
- W oświadczeniu pytam także ministra Sienkiewicza, czy w jego opinii Polska dysponuje wystarczającymi zasobami kadrowymi i organizacyjnymi w Straży Granicznej, jeśli założyć, że w najbliższych latach może utrzymać się niepokojąca wzrostowa tendencja pojawiania się uchodźców na granicach naszego kraju – podkreśla senator ze Stróż.

(ALF)
Fot. (ALF, HSZ)
 






Dziękujemy za przesłanie błędu