Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 2 października. Imieniny: Racheli, Sławy, Teofila
06/06/2023 - 09:25

Klęczany. Pożar Domu Dziecka. Dzieci w środku nocy uciekały z płonącego budynku [ZDJĘCIA]

To był koszmar! W środku nocy w Domu Dziecka w Klęczanach wybuchł pożar. Zapalił się pokój znajdujący się na piętrze. Dzieci, które w tym czasie przebywały w budynku, zostały bezpiecznie ewakuowane na zewnątrz przez opiekunki. Akcja gaśnicza trwała ponad trzy godziny.

Było kilka minut po godzinie dwudziestej trzeciej, jak w Domu Dziecka w Klęczanach wybuchł pożar. W tym czasie w placówce przebywało 15 dzieci w wieku od 6 do 17 lat. Opiekunki ewakuowały bezpiecznie wszystkie dzieci na zewnątrz i próbowały samodzielnie ugasić pożar, ale na nic się zdały ich starania, bo ogień rozprzestrzeniał się w błyskawicznym tempie.  

Pożar Domu Dziecka w Klęczanach

Już po chwili na sygnale przyjechały liczne straże pożarne z Nowego Sącza i z terenu gminy Chełmiec. Jak się okazało, ogień wybuchł w jednym z pokoi znajdujących się na piętrze. Płomienie wychodziły już na zewnątrz przez okno. W budynku było pełno dymu i była słaba widoczność.

Zobacz też Dramatyczny wypadek w Nowym Sączu. Samochód potrącił kobietę [ZDJĘCIA] 

Strażacy wyłączyli dopływ prądu i gazu, a następnie zaczęli polewać płonący budynek wodą.

- Po ugaszeniu palącego się pomieszczenia, strażacy usunęli na zewnątrz i  przelali wodą spalone elementy wyposażenia pokoju. Następnie dokonali rozbiórki nadpalonych elementów elewacji przy wykorzystaniu podnośnika hydraulicznego. Przewietrzyli i oddymili pomieszczenia znajdujące się na piętrze budynku. Na koniec sprawdzili budynek kamerą termowizyjną oraz urządzeniem wielogazowym – informuje Komendant Miejski PSP w Nowym Sączu st. bryg. Paweł Motyka.

Zobacz też Wypadek na sądeckiej "drodze śmierci" w Tęgoborzy. Są utrudnienia w ruchu

Akcja gaśnicza trwała ponad trzy godziny. Wzięło w niej udział 49 strażaków. Jak na razie nie wiadomo, dlaczego w Domu Dziecka wybuchł pożar. Ustaleniem przyczyn zajmą się policjanci. Dzieci wraz z opiekunami spędziły noc w pobliskim Domu Pomocy Społecznej.

- To bardzo przykra sytuacja – mówi starosta nowosądecki Marek Kwiatkowski, który wraz z wicestarostą Antonim Koszykiem przybył na miejsce zdarzenia. – Nie znamy jeszcze dokładnej przyczyny wybuchu ognia, na miejscu pracują eksperci. Zniszczona jest połowa budynku. Najważniejsze jest jednak, że nikt nie ucierpiał. Dzieci natychmiast zostały ewakuowane i noc spędziły w naszych Domu Pomocy Społecznej w Klęczanach. Rano przewieźliśmy je do internatu przy Zespole Szkół Ponadpodstawowych w Nawojowej, gdzie spędzą najbliższe dni.

Jeśli okaże się, że druga część budynku nie została w żaden sposób naruszona przez ogień, dzieci szybko wrócą do Domu w Klęczanach. Jeżeli jednak budynek jest poważnie uszkodzony, konieczny będzie remont kapitalny.

- Jesteśmy do tego przygotowani – mówi starosta Marek Kwiatkowski. – Uruchomimy środki finansowe i jak najszybciej wyremontujemy spalone pomieszczenia. Obiekt jest ubezpieczony, więc wystąpimy również o odszkodowanie do ubezpieczyciela.      

([email protected] Fot. OSP Niskowa, PSP Nowy Sącz)

Pożar Domu Dziecka pod Nowym Sączem. Dzieci w środku nocy uciekały z płonącego budynku
To był koszmar! W środku nocy w Domu Dziecka w Klęczanach wybuchł pożar. Zapalił się pokój znajdujący się na piętrze. Dzieci, które w tym czasie przebywały w budynku zostały bezpiecznie ewakuowane na zewnątrz przez opiekunki. Akcja gaśnicza trwała ponad trzy godziny.


Dziękujemy za przesłanie błędu