Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 20 kwietnia. Imieniny: Agnieszki, Amalii, Czecha
24/09/2013 - 16:00

Klaster Aktywnej Turystyki połączył Nowy Sącz, Tarnów, Gorlice i Limanową

Z inicjatywy Fundacji Sądeckiej przedstawiciele dwudziestu samorządów, organizacji pozarządowych i przedsiębiorstw podpisali dzisiaj (24 września) porozumienie o utworzeniu Klastra Aktywnej Turystyki. Jego celem jest wzmocnienie atrakcyjności turystycznej regionu poprzez utworzenie kompleksowej oferty turystycznej, całego systemu tras biegowo-rowerowych w regionie.
System obejmował będzie trasy dla biegaczy, narciarzy biegowych, rolkarzy, rowerzystów, nordic walking, utworzenie centrów turystyki biegowej, organizację imprez biegowych, stworzenie strony internetowej i newslettera dla amatorów czynnego wypoczynku. Biegacze i rowerzyści będą mogli poprzez Internet przystąpić do systemu, dzięki czemu otrzymają specjalne karty upoważniające do zniżek na różne usługi, np. lekarskie, rehabilitacyjne, w hotelach, pływalniach, sklepach sportowych itp.
Zygmunt Berdychowski, pomysłodawca Klastra Aktywnej Turystyki podkreślał, że dzięki porozumieniu gmin, miast, powiatów i przedsiębiorców można będzie uzyskać znaczące dofinansowanie z Unii Europejskiej. – Założyciele będą mieli możliwość sfinansowania z pomocy technicznej dla projektów strategicznych przygotowania dokumentacji. Klaster będzie otwarty, ale ci, którzy przystąpią do niego później będą już musieli sami pokryć te koszty. Chciałbym żeby całe województwo małopolskie pokryło się takimi centrami aktywnej turystyki – mówi Zygmunt Berdychowski.
Centra takie mają stanowić zaplecze do organizacji imprez biegowych, rowerowych i innych propagujących aktywność ruchową. Obiekty te miałyby być tworzone według jednolitej koncepcji, by zachować takie same standardy, niezależnie od miejsca lokalizacji.
Absolutnie popieram tę inicjatywę, to fantastyczny pomysł. Można to nazwać swoistymi „orlikami” dla biegaczy, nordic walking i innych form aktywności. Świetny jest pomysł, by to zestandaryzować i zmniejszyć przez to koszty jednostkowe infrastruktury, zmniejszyć koszty projektów wykonywanych indywidualnie. To inicjatywa warta absolutnie wsparcia. Po rozmowie z Zygmuntem Berdychowskim od razu powiedziałem, wchodzimy w to – mówi Ryszard Ścigała, prezydent Tarnowa. W ramach projektu powstanie też specjalna strona internetowa. Będzie zawierać mapy i przekroje tras biegowych, informacje o treningach, biegach wspólnych i zawodach, o karcie zniżkowej i zasadach jej działania oraz aplikację pozwalającą na wirtualne przebycie tych tras. Na stronie zostanie także zamieszczona baza usług, z jakich można będzie skorzystać w regionie. Ze stroną będzie powiązany android stworzony do zarządzania przez biegacza swoim treningiem po oznakowanych trasach. – Ten projekt wydaje mi się bardzo ważny ze względu na nasze wcześniejsze plany, związane z zagospodarowaniem Parku Miejskiego, terenów OSiRu, a także, a może przede wszystkim ze względu na to, że w Gorlicach te środowiska wybierające aktywny wypoczynek, czyli biegacze, narciarze, rolkarze, są bardzo aktywne i aż się prosi, żeby jeszcze bardziej wyjść im naprzeciw. Zaleta tego projektu polega na tym, że pojawiają się w perspektywie zewnętrzne pieniądze. Nas interesują przede wszystkim projekty związane z możliwością pozyskania zewnętrznych pieniędzy. Z obecnego budżetu pokryte zostałyby koszty dokumentacji, a to już jest coś – mówi Witold Kochan, burmistrz Gorlic.

Aktywną formą kontaktu z uczestnikami będzie cotygodniowy newsletter wysyłany do biegaczy, którzy odwiedzą regiony zaangażowane w realizacje projektu i skorzystają miejscowych tras. Wskaże ciekawe miejsca do uprawiania czynnego wypoczynku i zwróci uwagę na atrakcje turystyczne. – My przygotowywaliśmy już od dawna kwestie związane z trasami rowerowymi, mamy przygotowaną koncepcję tras rowerowych, natomiast ten projekt jest dopełnieniem tego, co do tej pory zrobiliśmy i oczekujemy rzeczywiście, że uzyskamy wsparcie na przygotowanie konkretnych projektów. Ta wizja przedstawiona tutaj jest bardzo interesująca i dlatego do tego przedsięwzięcia przystąpiliśmy. Kwestia finansowa jest zawsze ważna, bo gminy mają problemy z finansowaniem, a zadań będzie jeszcze więcej. Więc takie wsparcie to dla nas duża pomoc – mówi Jan Golba, burmistrz Muszyny.
Wszystkie przedsięwzięcia projektu będą objęte kompleksową akcją promocyjną na terenie całego kraju. W perspektywie kilku lat możliwe jest stworzenie rozbudowanego regionalnego produktu turystycznego, obejmującego gminy Małopolski poprzez dodawanie kolejnych tras, rozszerzanie oferty i bazy danych usług oraz osób. Taka baza danych będzie mogła być wykorzystana m.in. w Małopolskim Systemie Informacji Turystycznej.

Jan Gabrukiewicz
Fot. własne
 






Dziękujemy za przesłanie błędu