Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 30 września. Imieniny: Geraldy, Honoriusza, Wery
08/08/2020 - 13:10

Kina i siłownie w czerwonej strefie jednak otwarte. Nieco poluzowane obostrzenia

Poluzowano nieco obostrzenia w czerwonej strefie. Kina i siłownie będą mogły funkcjonować, choć w reżimie sanitarnym. Poluzowania dotyczą też innych dziedzin.

Kina i siłownie strefie czerownej jednak otwarte, fot. Sądeczanin

W czwartek, podczas konferencji Ministerstwa Zdrowia, prof. Łukasz Szumowski informował o wprowadzeniu stref czerwonych i żółtych na terenie 19 powiatów w Polsce, tam, gdzie jest największy przyrost zakażeń koronawirusem.  Restrykcyjne obostrzenia obowiązują już od dziś w powiecie nowosądeckim i mieście Nowy Sącz, które stały się czerwoną plamą na mapie Małopolski.

W strefach czerwonych obowiązuje do odwołania m.in. zakaz organizowania wydarzeń kulturalnych, targów, konferencji. Wydarzenia sportowe mają odbywać się bez udziału publiczności. Obowiązkowe jest również noszenie maseczek w przestrzeni publicznej. Planowo kina i siłownie miały być zamknięte.

Czytaj więcej: Powiat nowosądecki i Nowy Sącz - CZERWONE STREFY koronawirusa

W opublikowanym dzisiaj przez Ministerstwo Zdrowia rozporządzeniu w sprawie ograniczeń w strefach zmieniono jednak decyzję dotyczącą zamknięcia kin i siłowni. Mieszkańcy czerwonych stref będą mogli z nich korzystać. Nałożono jednak na te lokale dodatkowe obostrzenia. W siłowniach może przebywać jedna osoba na 10 metrów kwadratowych. Z kin zaś skorzysta 25 proc. publiczności.

Kolejna zmiana w strefie czerwonej dotyczy liczby osób w kościołach. Wcześniej obowiązywało ograniczenie jednej osoby na 4 metry kwadratowe. Teraz obowiązuje 50 procent obłożenia budynku.  Na zewnątrz - bez zmian - 150 osób w maseczkach.

Sprecyzowano również ograniczenia liczby pasażerów w transporcie zbiorowym. Jest to 50 proc. liczby miejsc siedzących albo 30 proc. liczby wszystkich miejsc siedzących i stojących, które są określone w dokumentacji technicznej pojazdu.  

Dodatkowo od dzisiaj w weselnych uroczystościach lub innych spotkaniach rodzinnych może brać udział 50 osób, ale niewliczana jest w to obsługa.

Zobacz również: Nowy Sącz czerwoną strefą. Co na to mieszkańcy?

Otwarcie kin i siłowni cieszy sportowców i miłośników filmów, ale przede wszystkim przedsiębiorców.

- Ogromnie cieszę się, że mimo pierwszych zapowiedzi możemy funkcjonować – mówi Agnieszka Racoń, współwłaścicielka siłowni przy ul. Kochanowskiego w Nowym Sączu. – Jednak przez chwilę byliśmy w kropce. Dla niektórych takich placówek, jak nasza, ponowne zamknięcie oznaczało być, albo nie być na tym rynku.

Obecnie do siłowni, którą Agnieszka Racoń prowadzi z mężem Adamem może wejść maksymalnie 50 osób.

- U nas nigdy takiej sytuacji nie ma, bo jest piętnaście, maksymalnie do dwudziestu osób - dodaje nasza rozmówczyni. - Klienci korzystający z naszej siłowni otrzymują klucz do co drugiej szafki. Każda osoba przychodząca na ćwiczenia musi mieć obowiązkowo własny ręcznik, w recepcji i salach są zapewnione płyny dezynfekujące. Wchodząc do siłowni trzeba zdezynfekować ręce. Każdy klient po skończeniu ćwiczenia na danej maszynie ma obowiązek ją zdezynfekować.

W siłowni, która prowadzą państwo Raconiowe pracują filtry, które oczyszczają powietrze. Jak zaznacza jej właścicielka jest zapewniony pełen komfort ćwiczeń. 

Z tego, że siłownie nie zostały zamknięte cieszą się również ci, którzy regularnie ćwiczą w siłowniach i klubach fitness. Dla wielu z nich regularne ćwiczenia, ruch stały się częścią ich życia.

PS, [email protected], fot. arch. Sadeczanin.info, Jm, AR.Dziękujemy za przesłanie błędu

Miesięcznik Sądeczanin - wydanie wrześniowe