Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 28 marca. Imieniny: Anieli, Kasrota, Soni
29/01/2022 - 16:10

Kim jest ​Roberta Metsola, wybrana Przewodniczącą Parlamentu Europejskiego

We wtorek 18 stycznia 2022 r. Roberta Metsola, eurodeputowana reprezentująca Maltę, została wybrana na Przewodniczącą Parlamentu Europejskiego po niespodziewanej śmierci Davida Sassoli, który zmarł tydzień wcześniej. Jest to znacząca zmiana pod względem pokoleniowym oraz geograficznym w kwestii wyboru przywódców UE.
  • Roberta Metsola została wybrana na Przewodniczącą Parlamentu Europejskiego jako najmłodsza osoba na tym stanowisku w historii.
  • Przedstawicielstwo Malty po raz pierwszy objęło przywództwo w organizacji UE.
  • Nowa Przewodnicząca kojarzona jest z konserwatywnymi poglądami na temat aborcji, choć jest aprobowana przez lewicę ze względu na inne działania.

Metsola zdobyła absolutną większość głosów zyskując 458 z 690 głosów, pokonując tym samym dwie inne kandydatki: Alice Bah Kuhnke (Zieloni – Wolny Sojusz Europejski, Szwecja) 101 oraz Sirę Rego (Zjednoczona Lewica Europejska, Hiszpania) 57. Na początku obrad parlamentarzysta reprezentujący Polskę z ugrupowania Europejscy Konserwatyści i Reformatorzy, Kosma Złotowski wycofał swoją kandydaturę.

Roberta Metsola, eurodeputowana z centro-prawicowego ugrupowania Europejska Partia Ludowa, po niespodziewanej śmierci Davida Sassoli, w ubiegłym tygodniu objęła stanowisko tymczasowej Przewodniczącej. Sassoli, popularny włoski socjaldemokrata, miał zakończyć swoją kadencję w tym tygodniu w połowie kadencji ze względu na przetasowania na najwyższych stanowiskach.

Metsola, która była faworytką do zastąpienia Sassoli od momentu ogłoszenia jej kandydatury jesienią ubiegłego roku. Jej zwycięstwo było przewidywalne, ponieważ w przeddzień głosowania trzy największe ugrupowania w parlamencie zawarły pakt w celu jej poparcia.

Objęcie stanowiska Przewodniczącej Parlamentu obrazuje dynamiczne zmiany zarówno w Parlamencie, jak i sposobu kierowania UE. Urodzona w 1979 r. Roberta Metsola posiada wykształcenie prawnicze i była maltańską eurodeputowaną od 2013 r. Była jedną z pierwszych kobiet reprezentujących Maltę w Europarlamencie. Wkrótce stała się również osobą odpowiedzialną w EPP i Parlamencie za migrację, która jest szczególnie ważna dla jej kraju wyspiarskiego położonego na Morzu Śródziemnym.

Obecnie jest najmłodszym Przewodniczącym Parlamentu w historii i trzecią kobietą na tym stanowisku, po Simone Veil (1979-1982) oraz Nicole Fontaine (1999- 2002). Dodatkowo, wybór Przewodniczącej pochodzącej z najmniejszego kraju UE, jakim jest Malta, również było nie do zaakceptowania przed laty. Jak pokazuje historia, Przewodniczący Europarlamentu zawsze pochodzili z większych krajów Unii, jak np. Niemcy, Francja lub z krajów założycielskich, jak Niderlandy.

Przewodnicząca Metsola będzie reprezentowała Parlament w drugiej połowie obecnej kadencji, do czasu ukonstytuowania się nowego Parlamentu po wyborach europejskich w 2024 r. Podczas swojej przemowy, Przewodnicząca Metsola podkreśliła, że będzie jej zależało na utrwalaniu dorobku Davida Sassoliego, czyli na obronie Europy, demokracji, godności, sprawiedliwości, solidarności, równości, praworządności i pielęgnowaniu praw fundamentalnych.

Nowa Przewodnicząca zadeklarowała także, że będzie robiła wszystko co w jej mocy, by poprawić wizerunek Parlamentu i walczyć z antyeuropejską narracją która rozprzestrzenia się bardzo szybko. Ważnym aspektem, który podkreśla Metsola, jest także walka z dezinformacją, która rosła w siłę podczas pandemii, co podsycało cynizm i „tanie” rozwiązania w postaci nacjonalizmu, autorytaryzmu, protekcjonalizmu oraz izolacjonizmu.

Największe kontrowersje dotyczące wybranej Przewodniczącej dotyczą jej osobistych poglądów, zwłaszcza kwestii aborcji. Nagłówek artykułu The Guardian na temat wybrania Metsoli na przewodniczącą brzmi następująco: „EU parliament elects anti-abortion Maltese MEP as president” (tłum. „Parlament UE wybiera maltańską eurodeputowaną, przeciwniczkę aborcji na Przewodniczącą”).

Malta jest bardzo katolickim krajem i w dodatku jedynym państwem członkowskim UE, w którym aborcja jest całkowicie zabroniona. Metsola sprzeciwiła się kilku raportom i rezolucjom na Malcie wzywającym do zapewnienia kobietom dostępu do bezpiecznych usług aborcyjnych. Jednakże, twierdzi, że w roli Przewodniczącej nie ma zamiaru reprezentować tylko i wyłącznie swoich przekonań, a całego Parlamentu.

Na swoją „obronę” przypomniała także, że jako Wice Przewodnicząca Parlamentu wygłosiła niedawną rezolucję potępiającą polską ustawę antyaborcyjną, ponieważ taka była wola większości posłów. Choć na początku pandemii w kwietniu 2020 roku głosowała przeciwko rezolucji w sprawie działań UE dotyczących Covid-19, która określała aborcję jako prawo człowieka. Mimo wątpliwości, lewicowi oponenci polityczni chwalili postawę Metsoli w obronie praworządności i praw migrantów. Współprzewodniczący Zielonych,

Philippe Lamberts, powiedział, że Metsola ma „wiele wspaniałych cech”. Zwrócił uwagę na ich różnice zdań w kwestii aborcji i praw reprodukcyjnych, ale także na „wiele punktów porozumienia” w kwestii demokracji, państwa prawa i uchodźców. Niektórzy posłowie twierdzili jednak, że Metsola ma ambiwalentne stanowisko w sprawie aborcji i ubolewali, że jej zwycięstwo jest wynikiem zakulisowego układu.







Dziękujemy za przesłanie błędu