Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 2 kwietnia. Imieniny: Franciszka, Malwiny, Władysława
26/03/2020 - 12:05

Kierowcy się gubią. Gdzie przekraczać polsko-słowacka granicę

Natłok komunikatów i informacji sprawia, że ludzie bywają zdezorientowani. Dotyczy to też kwestii związanych z przekraczaniem granicy. Nie brak takich, którzy w naszym regionie są przekonani, że nadal można przejechać autem przez przejście Piwniczna-Mniszek. Są w błędzie.

Straż graniczna przypomina, że w województwie małopolskim ruch dla pojazdów osobowych i ciężarowych odbywa się jedynie przez czynne drogowe przejście graniczne w Chyżnem, na którym została przywrócona kontrola graniczna, obecnie przedłużona do 13 kwietnia.

Nie jest możliwe przekroczenie granicy państwowej w żadnym innym miejscu na odcinku granicy polsko-słowackiej w Małopolsce. Na całej granicy polsko – słowackiej, drugim wyznaczonym takim miejscem jest Barwinek – wyjaśnia Dorota Kądziołka, rzecznik Karpackiego Oddziału Straży Granicznej.

Przez całą dobę pogranicznicy kontrolują wjeżdżających do Polski przez Chyżne. Pomagają im przy tym policja, straż pożarna, także inspektorzy  Krajowej Administracji Skarbowej, Inspekcji Transportu Drogowego oraz służby medyczno-sanitarne.

Dodatkowo, strażnicy graniczni  patrolują „zieloną granicę” oraz dokonują blokady kilkunastu punktów, w których do 15 marca br. można było przekraczać granicę ze Słowacji do Polski.  chodzi o Leluchów, Piwniczną, Żegiestów, Szczawnicę, Chochołów, Jurgów i  Łysą Polanę.

- W tych i innych miejscach funkcjonariusze Karpackiego Oddziału Straży Granicznej, we współpracy z żołnierzami Wojska Polskiego pełnią służbę w kilkunastu patrolach, zabezpieczając polsko-słowacki odcinek granicy państwowej, przebiegający na terenie województwa małopolskiego – dodaje Dorota Kądziołka.  

W związku z wejściem w życie rozporządzenia Ministra Zdrowia z 24 marca, wprowadzone zostaną kolejne ograniczenia w przekraczaniu granicy państwowej. Dotyczyć one będą osób, które mieszkają w Polsce, lub  w kraju sąsiednim, ale pracują w drugim kraju i do tej pory przekraczały granice regularnie.

Począwszy od 27 marca, od północy, czternastodniowa kwaranranną kwarantanną objęte będą również osoby przekraczające granicę, które pracują w państwie sąsiednim. Ograniczenia będą obowiązywać na całej granicy RP.

Dotychczas, w drodze do i z pracy osoby te mogły przekraczać granicę i nie były objęte kwarantanną, a podstawą do tego były dokumenty potwierdzające zatrudnienie po drugiej stronie granicy.

Nadal kwarantannie nie podlegają kierowcy przekraczający granicę do Polski, wykonujący przewóz drogowy w ramach międzynarodowego transportu drogowego lub powracający z zagranicy innymi środkami transportu niż pojazd, którym dokonywany był transport. Na mocy rozporządzenia ministra zdrowia z 25 marca  obowiązkowej kwarantannie nie będą również podlegać kierowcy wykonujący przewóz drogowy samochodami lub zespołami pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony oraz obsługa pociągów wykonujących międzynarodowy transport towarowy.

Zwracamy się z prośbą o wyrozumiałość, przestrzeganie ograniczeń oraz realizowanie poleceń służb - apelują pogranicznicy.

[email protected] fot. KOSGDziękujemy za przesłanie błędu