Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 6 czerwca. Imieniny: Laury, Laurentego, Nory
20/09/2019 - 06:30

Kiedy zmiana czasu z letniego na zimowy? Czy to ostatni raz, bo mamy dość

Idzie jesień i powoli trzeba się szykować do chłodnych pochmurnych, deszczowych dni, wcześniej zapadającego zmroku i zmiany czasu z letniego na zimowy. Choć przez Parlament Europejski przetoczyła się na ten temat dyskusja, a większość Polaków jest przeciw majstrowaniu dwa razy do roku przy czasie, to i tak znowu trzeba będzie przestawić zegarki. Kiedy?

Zmiana czasu z letniego na zimowy nastąpi w niedzielę 27 października. Wskazówki zegara powędrują do tyłu, czyli z trzeciej na drugą. To oznacza, że zyskamy godzinę snu, ale nasz biologiczny zegar znowu zacznie wariować. Tego nikt nie lubi i wszyscy majstrowania przy czasie, mają już serdecznie dość. Czy to już ostatni raz?

Parlament Europejski w marcu tego roku zdecydował, że położy temu kres, ale czekać trzeba jeszcze dwa lata. Posłowie poparli propozycję Komisji Europejskiej, aby skończyć z sezonowym przestawianiem zegarków, jednak głosowali za przesunięciem daty z 2019 na 2021 rok.

O tym, czy zostać przy czasie letnim, czy zimowym, decydować będą kraje członkowskie indywidualnie. Zmiana czasu w ostatnią niedzielę marca 2021 r. będzie ostatnią zmianą w tych krajach UE, które wybiorą na stałe "czas letni". Państwa członkowskie, które wolą zachować "czas zimowy", będą mogły zmienić wskazówki zegara po raz ostatni w ostatnią niedzielę października 2021 roku.

Decyzje Parlamentu Europejskiego poprzedziły konsultacje w unijnych krajach. W naszym kraju ponad 78 procent dorosłych Polaków jest za tym, by nie przestawiać zegarków. fot. jm

[email protected] fot. jmDziękujemy za przesłanie błędu