Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 28 maja. Imieniny: Augustyna, Ingi, Jaromira
08/10/2018 - 15:05

Kiedy z pejzażu miasta zniknie relikt PRL? Jak nie wiadomo o co chodzi…

Kiedy zniknie z pejzażu Nowego Sącza siermiężny budynek dworca autobusowego? Wytrwali sądeczanie zaprzątują sobie tym głowę. Inni najwidoczniej już sobie odpuścili nie mając nadziei na jakikolwiek postęp w tej sprawie. Okazuje się, że spółka Małopolskie Dworce Autobusowe w Krakowie nie zarzuciła planu budowy budynku dworca, ale, aby zrealizować ten pomysł spółka musi dysponować odpowiednim kapitałem.

Niedawno zakończył się trwający kilkanaście miesięcy kompleksowy remont placu manewrowego, z którego, i na który wyjeżdżają i przyjeżdżają dalekobieżne autobusy oraz busy.

Na terenie dworca, który w tym miejscu funkcjonuje od 1959 roku wygospodarowano dwadzieścia stanowisk dla autobusów, nowe wiaty dla przystankowe dla podróżnych. Nowy jest też plac manewrowy. Remont przeszła również ulica sąsiadująca z terenem dworca MDA.

Mimo, że zakończył się remont placu to nie brakuje osób, które uważają, że projekt remontu chyba nie do końca został przemyślany. Część osób, które korzystają z dworca narzeka, że perony są za wąskie, a zadaszenia nad przystankami za krótkie.

Sądeczanie ciągle pytają, kiedy wreszcie zacznie się budowa nowego budynku dworca MDA. Mieszkańcy miasta przywykli już do widoku siermiężnego obiektu przypominającego swoim wyglądem budynki z czasów PRL.

Turyści, którzy przyjeżdżają do miasta i wysiadają z autobusu na „dzień dobry” przecierają oczy ze zdumienia. Takie budynki, jakim jest dworzec autobusowy MDA w Nowym Sączu są już reliktami przeszłości.

Budynek dworca MDA nigdy nie był wizytówką miasta, a teraz jest jego antyreklamą.

Ponownie zapytaliśmy w spółce Małopolskie Dworce Autobusowe w Krakowie, która zawiaduje tym obiektem i terenem, czy spółka, jako właściciel pójdzie za ciosem i rozpocznie budowę nowego dworca.

Okazuje się, że spółka nie zrezygnowała z takich planów. Jest przygotowany projekt. Właściciel posiada pozwolenie na budowę. Jak dowiedzieliśmy się spółka zabiega między innymi o pozyskanie funduszy unijnych.

- Termin realizacji inwestycji związanej z budową budynku Dworca Autobusowego MDA w Nowym Sączu uzależniony jest między innymi od pozyskania przez spółkę środków unijnych na ten cel – mówi Marek Wilczek, prezes Zarządu MDA w Krakowie.

Warto wiedzieć

Codziennie dworzec MDA w Nowym Sączu obsługuje 12 tysięcy pasażerów i 500 kursów autokarowych.

[email protected], Fot. IM., wizualizacja - materiały MDA w Krakowie - B - A - S Biuro Architektury Stosowanej.Dziękujemy za przesłanie błędu