Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 4 czerwca. Imieniny: Christy, Helgi, Karola
25/05/2023 - 12:45

Kiedy wybory parlamentarne 2023? Jest już nieoficjalny termin

Do tej pory były to tylko dywagacje, teraz padają konkretna daty. Czy wybory parlamentarne odbędą się 15 października? Jak napisał Onet, który powołuje się na swoje źródła, to najbardziej prawdopodobny termin.

Ledwie kilka miesięcy zostało do wyborów parlamentarnych i kampanijna machina kręci  się na całego.  Kiedy wrzucimy karty do urny?  Zgodnie z konstytucją prezydent zarządza  wybory nie później niż dziewięćdziesiąt  dni przed upływem czterech lat od rozpoczęcia kadencji Sejmu i Senatu. Ta obecna rozpoczęła się 12 listopada. To oznacza, że prezydent Andrzej Duda na wskazanie daty ma czas do 12 sierpnia.

Czytaj też Premier przyjechał do Sącza. Komu jest głupio, kto jest strusiem, a kto lokomotywą [WIDEO][ZDJĘCIA] 

Ponieważ głosowanie musi się odbywać w dniu wolnym od pracy, w grę wchodzą cztery możliwe terminy. To 15 października, 22 października, 29 października i 5 listopada. 

Byłaby to data zbliżona  do wyborczego  kalendarza sprzed czterech lat. Ostatnie wybory parlamentarne odbyły się 13 października 2019 roku. Był to najwcześniejszy możliwy termin. Według kodeksu wyborczego,  najpóźniejszy  termin przypadał na 11 listopada.

czytaj też Sądeckie głosy trafią do Sejmu. Muszą podzielić się zyskiem z Jeziora Rożnowskiego?

Wybory do Sejmu zakończyły się zwycięstwem Prawa i Sprawiedliwości. Do Sejmu dostały się także Koalicja Obywatelska, Polskie Stronnictwo Ludowe, Sojusz Lewicy Demokratycznej oraz Konfederacja Wolność i Niepodległość, jeden mandat przypadł też Mniejszości Niemieckiej.

W Senacie mandaty uzyskały komitety PiS, KO, PSL i SLD oraz czworo kandydatów niezależnych (komitety wyborcze wyborców). Komitet wyborczy PiS uzyskał większość mandatów w Sejmie, natomiast nie zdobył jej w Senacie (choć w wyborach do tej izby także uzyskał najwięcej mandatów).

Frekwencja wyniosła rekordowe 61,74 proc. Wyniki: PIS. 43,59 proc.,  KO.27,4 proc.. SLD. 12,56 proc., PSL. 8,55 proc., KWIN. 6,81 proc. Inne. 1,1 proc.([email protected]) fot.jm

Dziękujemy za przesłanie błędu