Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 21 października. Imieniny: Celiny, Hilarego, Janusza
10/04/2019 - 13:10

Kiedy w końcu zaczną leczyć w Brzeznej? Pytamy wójta Podegrodzia o konkrety

Kiedy zacznie działać wybudowany przez gminę Podegrodzie nowy ośrodek zdrowia w Brzeznej? Mieszkańcy czekają na ostateczne rozstrzygnięcia już od lutego a jeszcze dziś nie wszystko jest przesądzone.

Zobacz też: Nikt nie chce leczyć w nowym Ośrodku Zdrowia w Brzeznej?

Już pod koniec lutego wiadomo było, że drugi przetarg ogłoszony przez władze gminy Podegrodzie na prowadzenie nowo wybudowanego ośrodka w Brzeznej skończył się fiaskiem – znów nie wpłynęła żadna oferta. Już wtedy wójt Stanisław Banach sygnalizował, że gmina będzie chciała by ośrodek przejął NZOZ Praktyka Grupowa Lekarzy pod kierownictwem Bogusławy Kozłowskiej.

Jeszcze przed wyborami, w których z Banachem przegrała dotychczasowa wójt Małgorzata Gromala domagało się tego około dwóch tysięcy mieszkańców. Mamy już kwiecień a ostatecznych rozstrzygnięć jeszcze nie ma. Dlaczego? Wójt Banach zaznacza, że powodów jest kilka – ośrodek wraz z parkingiem jest już gotowy, ale placówkę czeka jeszcze odbiór ze strony nadzoru budowlanego a po nim wypełnienie ewentualnych wskazań pokontrolnych.

Nadal też trwają rozmowy z doktor Kozłowską i właścicielami miejscowej apteki – w ośrodku jest wydzielona apteka, ale zgodnie z ustawą nie może ona działać w odległości mniejszej niż 500 metrów od tej już funkcjonującej. Dlatego, by apteka w ośrodku ruszyła trzeba nakłonić do przeprowadzki już działających w Brzeznej farmaceutów.

Zobacz też: 
Podegrodzie: niezdrowa atmosfera wokół Ośrodka Zdrowia w Brzeznej 
Jak niedobra wójcina doktor Quinn skrzywdziła. Koniec Gromali w Podegrodziu
Podegrodzie. To nie konflikt, to patologia - nowy wójt twardo o ośrodku zdrowia

Prawnicy cały czas konstruują też umowę, jaką gmina miałaby zawrzeć z NZOZ Praktyka Grupowa Lekarzy. Dodatkowo przed sesją, która odbędzie się 29 kwietnia radni oficjalnie – bo na razie rozmawia się o tym jedynie zakulisowo – będą dyskutować o tym, kto obejmie ośrodek i na jakich warunkach. Jednak Banach zastrzega, że na wspomnianej sesji uchwała w tej sprawie jeszcze nie będzie głosowana.

- Do tego dochodzą kwestie kontraktów z NFZ. Procedury są nad wyraz skomplikowane – podkreśla na zakończenie wójt zastrzegając, że gmina chce by lekarze przyjmowali i w Brzeznej, i w Podegrodziu dokąd się musieli przenieść po wyburzeniu starej placówki. Natomiast pewne jest, że rehabilitacja ruszy w Brzeznej tak, jak to jest narzucone przez umowę z PFRON.

ES [email protected] Fot.: ilustracyjne archiwum sadeczanin.info Dziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)