Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 28 maja. Imieniny: Augustyna, Ingi, Jaromira
11/06/2019 - 10:25

Kiedy skończy się ten piekielny upał ?

To już pogodowy alarm. Kto nie musi, niech nie wychodzi z domu. Przed upałami, ostrzeżenie wydało Rządowe Centrum Informacji oraz synoptycy Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Pytanie - jak długo tropikalny żar będzie lał się z nieba?


Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał na wtorek ostrzeżenia drugiego stopnia przed upałami dla wszystkich województw. Żar leje się z nieba, bo do Polski napływa z południa gorące, zwrotnikowe powietrze. W całym kraju termometry wskażą od 30 do 35 stopni. W niektórych miejscach może być nawet 36 stopni w cieniu.

Ulgę odczujemy tylko w nocy. Temperatura będzie spadać do 17-20 stopni. Zgodnie z prognozami ostrzeżenia mają obowiązywać co najmniej do środy do godz. 20. Pogodowy alert ogłosiło też Rządowe Centrum Informacji.

- Utrzymywanie się wysokiej temperatury przez niemal tydzień może mieć negatywne skutki dla zdrowia i życia ludzi, dla ruchu kołowego i szynowego, funkcjonowania systemu elektroenergetycznego i sieci wodociągowej, a także dla zagrożenia pożarowego w lasach- brzmi komunikat.

Rządowe Centrum zaleca, by w związku z upałami ograniczyć przebywanie w pełnym słońcu, pić dużo niegazowanej wody, nie wychodzić - jeśli nie ma takiej potrzeby - z domu oraz unikać wysiłku fizycznego i picia alkoholu, który odwadnia organizm. Należy też pamiętać o noszeniu nakrycia głowy.

Nie można zostawiać dzieci i zwierząt w zamkniętym samochodzie. W razie wystąpienia objawów przegrzania organizmu - przyspieszonego oddechu, temperatury, nudności, zawrotów głowy lub dreszczy należy szukać pomocy, dzwoniąc na numery alarmowe 112 lub 999.

Ile jeszcze trzeba będzie wytrzymać? Wedle prognoz synoptyków ochłodzenie przyjdzie dopiero w niedzielę, 16 czerwca.

[email protected] fot. JmDziękujemy za przesłanie błędu