Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 6 marca. Imieniny: Jordana, Marcina, Róży
24/01/2021 - 13:30

Kiedy otworzą sądeckie galerie handlowe? Biznes podaje tę datę

Wszyscy mają dość. Przedłużający się lockdown doprowadza do rozpaczy nie tylko właścicieli hoteli, restauracji, siłowni czy stoków narciarskich. Ciągle pozostają zamknięte galerie handlowe. Przedstawiciele firm zrzeszonych w Związku Polskich Pracodawców Handlu i Usług biją na alarm i chcą otwarcia sklepów 1 lutego. Mówią, że branża dłużej nie przetrwa.

Jak długo mają być zamknięte sklepy w galeriach handlowych, także tych sądeckich? Wedle harmonogramu rządowych obostrzeń, na razie do końca stycznia. Co będzie dalej? Żyjący z  handlu przedsiębiorcy przekonują, że dalsze ograniczenia  oznaczają dla nich bankructwo.

- Branża więcej nie przetrwa, a nie ma racjonalnych przesłanek, by przedłużać zawieszenie działalności firm działających na terenie centrów – czytamy w oświadczeniu przedstawicieli firm zrzeszonych w Związku Polskich Pracodawców Handlu. - Otwarcie naszych sklepów traktujemy jako naturalną konsekwencję dotychczasowych deklaracji rządu, dotyczących terminu poluzowania obostrzeń w handlu. Oczekujemy, że rząd w sposób odpowiedzialny potwierdzi swoje zapowiedzi i stworzy nam warunki, byśmy otworzyli sklepy 1 lutego i zaczęli realnie odrabiać ubiegłoroczne i tegoroczne straty – napisali związkowcy.  

Czytaj też Nalot policji na otwarty, zbuntowany sklep RTV Euro AGD w Nowym Sączu  

Jak zapewniają przedsiębiorcy, otwarcie sklepów odbyłoby się z zachowaniem zasad reżimu sanitarnego.  - Przedstawiamy rzetelne argumenty, że handel w centrach handlowych przy założonym reżimie covidowym nie niesie zagrożeń – tłumaczą branżyści i  podkreślają, że są w stanie zapewnić takie same warunki bezpieczeństwa, jak wielkopowierzchniowe markety, które wciąż są otwarte.

- Czas zgody przedsiębiorców na kolejne absurdalne decyzje rządu się skończył. Czekamy na potwierdzenie otwarcia naszych sklepów 1 lutego – napisali związkowcy.

Czy taki termin jest możliwy?  Czy jest nadzieja, że niedługo także w i w Nowym Sączu galerie znowu będą czynne. - O otwieraniu poszczególnych branż decydować będzie Rada Epidemiczna przy premierze i stabilizacja liczby osób zakażonych w Polsce i Europie – mówiła w piątek w Polsat News w programie "Graffiti" Olga Semeniuk, wiceminister rozwoju.

Zapytana o to, czy w przypadku, gdy liczba zakażeń nie będzie się zwiększać, jest szansa na otwieranie w lutym hoteli, siłowni i sklepów wielkopowierzchniowych, odpowiedziała, że luzowanie obostrzeń może nastąpić w lutym, jeśli sytuacja epidemiczna nie będzie się pogarszać.

Czytaj też Mimo zakazu chcieli zrobić nocną imprezę w sądeckim klubie. Jak się skończyło? 

- Jeśli liczba zakażeń będzie na tym samym poziomie, a sytuacja w Europie nie będzie się gwałtownie zmieniać, to myślę, że możemy mówić o lutym jako o miesiącu, w którym powoli te protokoły gospodarcze będziemy wdrażać - powiedziała wiceminister.- Sprzedaż detaliczna i centra handlowe będą na pierwszej linii. Będziemy to rekomendować z premierem Jarosławem Gowinem – zapewniała polityk.

Co z restauracjami czy klubami fitness?  Czytaj dalej na następnej stronie kliknij TUTAJDziękujemy za przesłanie błędu

Marcowy miesięcznik Sądeczanin 2021