Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 24 stycznia. Imieniny: Felicji, Roberta, Sławy
11/06/2018 - 10:05

Kibice dopięli swego. W IV Budżecie Obywatelskim roznieśli konkurencję

Prawie osiem tysięcy mieszkańców zagłosowało na zadania ujęte w czwartej edycji Budżetu Obywatelskiego na 2019 rok. Najwięcej głosów wśród projektów ogólnomiejskich zdobył projekt „Sandecja to MY!” – 2430 głosów. Tuż za nim uplasował się drugi projekt - „Sądecki Rower Miejski - zintegrowany system udostępniania rowerów miejskich”, na który oddano 2170 głosów.

Ostatnim dniem głosowania była sobota. W tym roku na realizację obywatelskich projektów w 2019 roku miasto przeznaczyło dwa miliony złotych: 400 tysięcy złotych dla zadań ogólnomiejskich i po 400 tysięcy złotych dla każdej z czterech dzielnic miasta.

W projektach ogólnomiejskich rywalizowały ze sobą dwa projekty, które uzyskały najwięcej głosów.

Projekt ogólnomiejski, który uplasował się na pierwszym miejscu, czyli „Sandecja to MY!” polega na tym, że miasto dofinansuje mieszkańcom miasta zakup karnetów na mecze Sandecji w 2019 roku. Oznacza to, że cena karnetów rozprowadzanych przez MKS Sandecja (niezależnie od obowiązującej ceny) dla każdego mieszkańca na stałe lub czasowo zameldowanego w Nowym Sączu wyniesie 1 zł. Karnety rozprowadzałby MKS Sandecja.

Na realizację tego zadania miasto przeznaczy, w ramach budżetu obywatelskiego 400 tys. złotych.

Pomysłodawcy projektu mają nadzieję, że możliwość zakupu karnetu (wejściówki na mecze ligowe Sandecji) za 1 złotych powinno przełożyć się na zwiększenie frekwencji kibiców podczas piłkarskich spotkań oraz pomóc, jak stwierdza pomysłodawca, w uzyskiwaniu lepszych wyników przez drużynę.

Drugi projekt, który przegrał niewielką liczbą głosów  -  „Sądecki Rower Miejski - zintegrowany system udostępniania rowerów miejskich” uzyskał 2170 głosów.

Projekt zakłada stworzenie pilotażowego systemu, który działałby osiem miesięcy, czyli jeden pełny sezon. System, dzięki któremu udostępnianych byłoby około 150 rowerów obejmowałby też 25 stojaków mobilnych lub stałych. Na realizację tego projektu zostanie przeznaczone 350 tys. złotych.

Wyłoniono też projekty, na które oddano najwięcej głosów w poszczególnych dzielnicach.

W dzielnicy I miasta projektami najbardziej popularnymi były: "Aby w Nowym Sączu chciało się żyć" – 820 głosów i „Budowa Sądeckiego Parku Doświadczeń” – 417 głosów.

W dzielnicy II na pierwszym miejscu znalazł się projekt „Montaż oświetlenia oraz zakup i montaż kontenerów szatniowo-socjalnych na stadionie MOSIR "Piątkowa" przy ul. Lwowskiej” – 867 głosów, a na drugim miejscu projekt pod tytułem „Budowa wielofunkcyjnego boiska sportowego na terenie osiedla Barskie” – 333 głosy.

Dzielnica III miasta – tu wygrał projekt, na który zagłosowało 719 mieszkańców Nowego Sącza – „Terapia, edukacja, wychowanie przez prace w ogrodach i ścieżkach zmysłów”, a na drugim miejscu znalazł się projekt z liczbą 499 głosów - "Radosny i bezpieczny maluch w czasie wolnym i w drodze do przedszkola i szkoły".

Wśród projektów z dzielnicy IV najbardziej popularnym był projekt pod nazwą „Nowoczesna Infrastruktura Miejska - Przyjazna Wszystkim Mieszkańcom” – 1053 głosy oraz projekt „Budowa budynku użyteczności publicznej na osiedlu Poręba Mała” z liczbą 550 głosów.

Szczegółowe wyniki głosowania znajdują się na stronie www.bo.nowysacz.pl/wyniki

O tym, które projekty będą realizowane, zadecyduje Prezydent Miasta Nowego Sącza Ryszard Nowak, który wyda w tej sprawie stosowne zarządzenie.

i.michalec@sadeczanin.info, Fot. IM.Dziękujemy za przesłanie błędu