Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 23 stycznia. Imieniny: Fernandy, Jana, Rajmundy
03/07/2020 - 22:50

Kazimiera Łagan nie żyje. Odeszła w wieku 97 lat

2 lipca 2020 roku odeszła do Pana Kazimiera Łagan. W swoim niezwykle pracowitym życiu dożyła 97 lat.

Kazimiera Ługan nie żyje
Kazimiera Łagan urodziła się w Limanowej, ale po ukończeniu w 1943 r Szkoły Handlowej, a potem w 1965 r Technikum Ekonomicznego w Nowym Sączu, swoje serce oddała całkowicie naszemu  miastu. Pracowała jako telegrafistka, nauczycielka, długie lata w PSS, MHD, w Powiatowej i Miejskiej Radzie Narodowej, ale najdłużej jako główna księgowa w KB WOP w Nowym Sączu.

Wraz ze swoimi siostrami - przejmując geny uzdolnień muzycznych rodziny najbardziej umuzykalnionej od pokoleń w naszym regionie – utworzyły znany i rozchwytywany przez lata zespół „Siostry Mordarskie”, gdzie Kazimiera grała na saksofonie, kontrabasie, gitarze. Grała też w innej orkiestrze na kontrabasie.

Uzdolniona plastycznie, uczyła innych sztuki tworzenia makram, nauce haftu zwłaszcza wzorów ze strojów lachowskich, pisała scenariusze do widowisk, spektakli, jak np. 300-lecia odsieczy
wiedeńskiej w Starym Sączu, 700-lecia miasta Nowego Sącza, kanonizacji bł. Kingi. Kronikarz CCRiP, współzałożycielka TPSP. Działaczka w stowarzyszeniach: Rodzina Polska, KIK, Stowarzyszenie Czcicieli bł.Kingi.

Wciąż pełna pomysłów, zaangażowana, zawsze twierdząca, że: - Urodziłam się po to aby żyć w ciągłym ruchu i pracować, pracować, a praca mnie zawsze kochała”. Gdy przeszła na emeryturę zbierała dane do autobiografii rodu na kilka pokoleń wstecz i wciąż chwaliła się nowym odkryciem, które dokumentowała dla następnych pokoleń.

Kiedy powstał SUTW w Nowym Sączu na jednym ze spotkań zabrała głos i zaproponowała, mając wówczas 85 lat, o wiele młodszym słuchaczom, aby bardziej angażowali się w to, co słuchaczom
proponują, a „nie gnuśnieli”. Wzbudziła najpierw śmiech, a potem gromkie prawa.

Zwieńczeniem jej marzeń było otwarcie 3 maja 2009 roku – w jej mieszkaniu przy ul. Długosza 24 - I Prywatnego Muzeum im. Mieczysława Mordarskiego – Jej ukochanego ojca. Zdobywała setki
dyplomów, grawertony, medale , ale do mnie powiedziała gdy zadzwoniłam z gratulacjami po otrzymaniu przez nią 22 marca 2017 roku, nagrody nadanej przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego – „GLORIA ARTIS – Zasłużony dla Kultury”, takie zdanie : „Wiesz Ania to było najpiękniejsze co mnie mogło jeszcze spotkać, gdy nie wiem co będzie jutro – po prostu docenili mnie i to co zrobiłam”. Miała wtedy 95 lat.

Pogrzeb odbędzie się 4 lipca 2020 roku na Cmentarzu Komunalnym przy ul. Rejtana o godz. 10. Msza święta godz. 8, w kościele św. Kazimierza.

ANNA TOTOŃDziękujemy za przesłanie błędu