Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 22 marca. Imieniny: Bogusława, Jagody, Katarzyny
18/03/2023 - 21:55

Kasy Wzajemnej Pomocy wspierają od lat. Prężnie działają też w Piątkowej [ZDJĘCIA]

Przez wiele lat swojej działalności Stowarzyszenie Kasy Wzajemnej Pomocy udzieliło mnóstwa pożyczek i pomogło wielu potrzebującym. W sobotę spotkali się jego członkowie z koła w Piątkowej. Była to okazja do podsumowań. Nie zabrakło także gości specjalnych.

Spotkanie członków Kas Wzajemnej Pomocy z koła w Piątkowej

Stowarzyszenie Kasa Wzajemnej Pomocy (KWP) zostało powołane w 1997 roku z inicjatywy Zygmunta Berdychowskiego na bazie istniejących kas przy Nowosądeckiej Izbie Rolniczej. Jej główne cele to m.in. popularyzacja idei oszczędzania poprzez gromadzenie środków w formie wpisowego, składek członkowskich, udzielanie bezprocentowych pożyczek członkom czy doradztwo i pomoc organizacyjno-ekonomiczna.

Środki finansowe na udzielanie pożyczek pochodzą m.in. z wpłat wpisowego, wpłat składek członkowskich, darowizn i od instytucji sponsorujących organizację szkoleń oraz konkursów. Więcej o samym stowarzyszeniu piszemy TUTAJ.

W ramach KWP działa wiele kół. W sobotę spotkali się członkowie stowarzyszenia z Piątkowej. Wszystko odbywało się na sali przy kościele parafialnym w Piątkowej. Przybyło też wielu gości specjalnych m.in. Jerzy Bochyński - wiceprezes Fundacji Sądeckiej i prezes Instytutu Studiów Wschodnich, Andrzej Czerwiński – były poseł i prezydent Nowego Sącza, Jan Duda – poseł Prawa i Sprawiedliwości czy Jarosław Baziak – Prezes SKT Sądeczanin.

- Nasza kasa trwa już 14 lat i myślę, że jesteśmy zadowoleni, bo jest nas bardzo dużo, aż 143 osoby. Oprócz mieszkańców Piątkowej należą do nas też osoby z Boguszowej, Paszyna, Posadowej-Mogilskiej, Kunowa, Koniuszowej, Librantowej, Trzetrzewiny, Kamionki Wielkiej, Mystkowa czy z Chełmca. Jest nawet jedna osoba z Bochni i dwie z Krakowa. Czujemy się jak rodzina – mówiła prezes koła Barbara Surman.

Absolutorium dla zarządu KWP z Piątkowej

Po krótkim podsumowaniu, zebrani jednogłośnie udzielili absolutorium zarządowi koła KWP z Piątkowej. O tym, jak ważną rolę w życiu wielu ludzi odegrała działalność kas, przypomniał również Jerzy Bochyński.

- To organizacja, która służy ludziom. Przykładem tego, ze jesteśmy potrzebni jest fakt z jak wielu miejscowości pochodzą członkowie – wyjaśniał. – Jestem dumny z tego, że należę do grupy, która zajmuje się czymś dobrym. Dopóki będę mógł, to również będę wnosił swój wkład w jej działalność – dodawał Andrzej Czerwiński.

Jan Duda mówił z kolei, że KWP są elementem żywej solidarności międzyludzkiej. – Bardzo dziękuję, że wprowadzacie, to w życie. Jeden za drugiego, a nie przeciwko drugiemu. To niezwykle ważne – nie miał wątpliwości.

Najlepsze życzenia dla kasy z Piątkowej przekazał Jarosław Baziak, zachęcając jednocześnie do podpisania się pod inicjatywą SKT Sądeczanin, mającej na celu oczyszczenie Jeziora Rożnowskiego.

Przypomnijmy, że już 25 marca o godzinie 12.00 członkowie KWP spotkają się na corocznym zgromadzeniu, które odbędzie się w domu weselnym "Casablanca" w Niskowej. Zaproszenie jest kierowane do każdego z nich. Stowarzyszenie, od 1997 do 2021 roku, udzieliło 54 832 pożyczek na kwotę ponad 87,6 miliona złotych. ([email protected], fot.: MP)

Spotkanie koła Kas Wzajemnej Pomocy w Piątkowej
Członkowie koła Kas Wzajemnej Pomocy z Piątkowej spotkali się na sali przy kościele parafialnym. Nie zabrakło gości specjalnych.


Dziękujemy za przesłanie błędu