Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 27 września. Imieniny: Damiana, Mirabeli, Wincentego
05/12/2019 - 19:50

Karta Nowosądeczanina. Mieszkańcy już wkrótce będą mogli składać wnioski

Mieszkańcy Nowego Sącza płacący do miejskiej kasy podatki jeszcze w tym miesiącu będą mogli składać wnioski o wydanie Karty Nowosądeczanina. Będzie to można uczynić osobiście, albo w formie elektronicznej.

Karta Nowosądeczanina będzie uprawniała sądeczan do m.in. darmowych przejazdów autobusami MPK, jak również do darmowego parkowania przez pierwsze 90 minut w strefie płatnego parkowania. Karta Nowosądecka wchodzi w życie od 2020 roku.

Przypomnijmy, że Karta Nowosądeczanina jest sztandarową, wyborczą obietnicą prezydenta Ludomira Handzla. Do wypełnienia formularza będzie potrzebne swoje aktualne zdjęcie oraz skan pierwszej strony PIT-u za ostatni rok potwierdzający zamieszkiwanie na terenie Nowego Sącza.

Mieszkańcy będą mogli jeździć, jak zapewnia Jacek Żelasko, przewodniczący zespołu pracującego nad Kartą Nowosądeczanina, za darmo komunikacją miejską od 1 stycznia. A z darmowego parkowania w Strefach Płatnego Parkowania będą mogli korzystać od 2 stycznia 2020 roku (1 stycznia jest dniem ustawowo wolnym, więc nie są pobierane opłaty za parking).

- Aby można było korzystać od Nowego Roku z bezpłatnej komunikacji miejskiej mieszkaniec Nowego Sącza będzie musiał posiadać Kartę Nowosądeczanina oraz będzie musiał po wejściu do autobusu ją, podobnie jak elektroniczny bilet autobusowy przyłożyć do czytnika – mówi Jacek Żelasko, przewodniczący zespołu pracującego nad przygotowaniem Karty Nowosądeczanina. – Na tej podstawie przejazd jest rejestrowany. Jeśli tego nie uczynimy, będzie to równoznaczne z tym, jakby pasażer nie miał biletu.

Szef zespołu przyznaje, że w przypadku korzystania z miejskiej komunikacji autobusowej nie ma żadnego limitu przejazdów.

- Za darmo można będzie jeździć na wszystkich liniach, które obsługuje MPK na terenie Nowego Sącza i nie tylko – dodaje Jacek Żelasko. – Również poza Nowym Sączem. Mieszkaniec Nowego Sącza pracujący poza miastem np. w gminie: Kamionka Wielka, Podegrodzie Stary Sącz, Nawojowa oraz Łukowica będzie mógł jeździć miejskimi autobusami nieodpłatnie.

A co z darmowymi 90 minutami dla sądeczan (mających samochody z rejestracją KN – przyp. red.) na parkingach znajdujących się w strefie płatnego parkowania?

- W tej chwili prowadzone są prace nad m.in. skonfigurowaniem czytników w parkomatach – dodaje nasz rozmówca. – Chodzi też o to, aby te czytniki były lepiej dostępne, aby mogła z nich skorzystać osoba mająca niski wzrost. Po zbliżeniu karty system automatycznie sprawdzi, czy ktoś w danym dniu parkował w strefie płatnego parkowania. Jeśli już korzystał z takiego parkingu, to oczywiście za czas parkowania będzie musiał zapłacić.

Co mieszkaniec Nowego Sącza ma zrobić, aby wejść w posiadanie Karty Nowosądeczanina?

- Już wkrótce uruchomimy stronę internetową, za pośrednictwem której można będzie w formie elektronicznej złożyć wniosek o Kartę Nowosądeczanina. W Nowym Sączu zostały już wyznaczone punkty, w których można będzie też osobiście to uczynić. Trzeba jednak pamiętać, aby zabrać ze sobą swoje zdjęcie i skan pierwszej strony PIT.

Dalej czytaj na następnej stronieDziękujemy za przesłanie błędu

Miesięcznik Sądeczanin - wydanie wrześniowe