Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 24 stycznia. Imieniny: Felicji, Roberta, Sławy
05/07/2019 - 16:30

Kara za parkowanie pod Biedronką? Dajcie działać rzecznikowi konsumentów

Wracamy do tematu parkowania pod Biedronką na Helenie. Kto nie pobierze przed rozpoczęciem zakupów biletu musi zapłacić 90 zł a 150 zł kary. Miejski Rzecznik Konsumentów w Nowym Sączu apeluje by wszyscy poszkodowani jak najszybciej się z nim skontaktowali. Dlaczego?

O zamieszaniu związanym z nowymi zasadami korzystania z parkingu pod Biedronką na Helenie pisaliśmy szczegółowo w publikacjach: 
Nowy Sącz: uważaj żebyś za zakupy w tej Biedronce nie zapłacił mandatu 
Biedronka straci klientów? Reklamacje w sprawie opłat za parkowania odrzucane

Dziś rozmawialiśmy na ten temat z Leszkiem Jastrzębskim Miejskim Rzecznikiem Konsumenta. Rzecznik podkreśla, że co do zasady Biedronka miała pełne prawo wprowadzić takie rozwiązania. Urzędnika jednak martwią szczegóły a dokładniej regulamin. Po pierwszej – i jak dotychczas jedynej oficjalnie wniesionej skardze – pojechał osobiście, by przekonać się jak wygląda rozwiązanie w praktyce. Już na wstępie zauważył, że tablica informacyjna z regulaminem jest tak ustawiona, że każdy kto chce ją przeczytać jeszcze zza kierownicy musi auto zatrzymać na wjeździe i tym samym tarasuje ruch. Żaden rozsądny zmotoryzowany do takiej sytuacji jednak nie dopuszcza i wjeżdża dalej. Potem owszem natyka się na kolejne tablice – już w o wiele mniejszym formacie, ale to też zabiera czas. – A co gdy jednak zdecyduję, że wyjeżdżam, że nie zaparkuję? Już mogę dostać mandat – zaznacza rzecznik.

Według niego zasady obowiązujące na mocy współpracy Biedronki ze spółką TD System są sprzeczne z interesem klienta. Jak powinno to wyglądać „po ludzku”? Tu rzecznik daje przykład, o którym już pisaliśmy gdy wprowadzono ograniczenia parkowania pod galerią Europa. – Tu jednak zasady są bardzo klarowne. Wjeżdżam na parking, jest szlaban, pobieram bilet i już wiem, jakie obowiązują mnie tu zasady. Wszystko jest od początku oczywiste.

Rzecznik zwraca też uwagę na kolejną rzecz. Wielu z klientów Biedronki to osoby starsze lub takie, które przyjeżdżają tu z dziećmi. Trudno od nich wymagać – szczególnie od matek gdy przyjechały na zakupy z pociechami zupełnie same – by po pobraniu biletu wracały się z nimi raz jeszcze do auta by zostawić bilet za szybą tak jak wymaga tego regulamin. Takie rozwiązanie to dowód na to, że pomysłodawcy systemu nie bardzo przejmowali się bezpieczeństwem swoich klientów.

Leszek Jastrzębski chce stanąć w obronie poszkodowanych klientów. Jest tylko jedno „ale”. Cały czas odbiera kolejne telefony z całej Polski w tej samej sprawie, jednak sami sądeczanie na razie skargi i odpowiedzi na reklamacje uzyskane od spółki TD System przekazują szybciej do mediów niż do niego. Rzecznik apeluje – jesteście poszkodowani w takiej sprawie, informujcie o tym bezpośrednio rzecznika praw konsumentów. Tym bardziej, że miejski chce połączyć siły z rzecznikiem powiatowym, bo jest duże prawdopodobieństwo, że z racji położenia Biedronki na Helenie sporo z osób, które zostały wezwane do zapłaty to mieszkańcy ościennych miejscowości przede wszystkim z terenu gminy Chełmiec.

Spółka obsługująca parkingi Biedronce w całej Polsce ma swoją siedzibę z Bielsku Białej. Stąd Jastrzębski chce w tej sprawie interweniować w katowickiej delegaturze Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Ale powtarzamy raz jeszcze – kontaktujcie się bezpośrednio z rzecznikiem Leszkiem Jastrzębskim. Można to zrobić bezpośrednio pod numerem telefonu 18 443 51 62. Lub przekazać korespondencję reklamacyjną prowadzoną z firmą TD System na adres ljastrzebski@nowysacz.pl.

Do tematu wrócimy.

ES e.stachura@sadeczanin.info Fot.: ilustracyjne archiwum sądeczanin.infoDziękujemy za przesłanie błędu