Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 5 grudnia. Imieniny: Kryspiny, Norberta, Sabiny
26/07/2023 - 08:10

Kaplica św. Anny odzyska swój blask. Podegrodzie dostało na to 1,2 miliona złotych!

Aż 1,2 mln zł dotacji otrzymała gmina Podegrodzie na remont niezwykłej kaplicy św. Anny. Środki pochodzą z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków.

Kaplica św. Anny znów odzyska swój blask. Podegrodzie dostało na to 1,2 miliona złotych!

I co z tym chodnikiem Naszacowice – Olszanka? Gmina dała pieniądze, kiedy wbicie łopaty?

Wróćmy na chwilę do stycznia 2022 roku. Wtedy właśnie wójt Stanisław Banach sam pasjonat historii i członek Stowarzyszenia Historyczno Eksploracyjnego Sądecczyzny ogłosił, że w kaplicy św. Anny w Podegrodziu odkryto malowidło Boga Stwórcy i wszystko wskazuje na to, że można je datować tak samo jak samą kapliczkę, czyli na rok 1631. Jak do tego doszło? Zadziałał przypadek – po zeszłorocznych ulewach zaczęło przeciekać poszycie dachowe obiektu a dalej, w wyniku tego uszkodzenia, odpadł spory kawałek tynku z sufitu. Miejscowi opiekunowie kapliczki nie wierzyli własnym oczom. O malowidle natychmiast powiadomili wójta a ten wojewódzkie służby konserwatorskie – trzeba było potwierdzić datowanie tego niesamowitego malowidła. 

Podegrodzie: gmina przejmuje działki od mieszkańców. Będzie z tego woda i droga

Z kolei w kwietniu 2023 roku Banach poinformował z satysfakcją: - Dostaliśmy 80 tysięcy złotych na opracowanie niezbędnej do przeprowadzenia prac konserwatorskich dokumentacji.

Gmina jednak nie spoczęła na laurach, bo dokumentacja to jedno, bo nadal trwa wyścig z czasem o przywrócenie kapliczce dawnego blasku. I dziś już możemy mówić o szczęśliwym finale. Jak informuje przewodniczący rady w Podegrodziu Józef Kotarba: - Dostaliśmy właśnie 1 200 000 zł na remont kapliczki.

Pieniądze pochodzą z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków i w sumie przyznano je prawie 200 obiektom z terenu diecezji tarnowskiej. Dotacja to w każdym przypadku aż 98 procent szacowanej wartości przedsięwzięcia. W praktyce oznacza to, że Podegrodzie na remont kapliczki wyłożyć będzie musiało jedynie około 2 procent. Ostateczną wartość przedsięwzięcia poznamy bowiem już po przetargu. ([email protected] Fot.: ilustracyjne archiwum sądeczanin.info/UG w Podegrodziu) © Materiał chroniony prawem autorskim
Masz ciekawe zdjęcia lub wideo? Przyślij do nas!


Dziękujemy za przesłanie błędu