Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 21 lutego. Imieniny: Eleonory, Lenki, Kiejstuta
12/11/2020 - 10:55

Kamionka Wielka: nie robią nam chodnika a jeszcze pobocze zabrali!

Trwa remont powiatówki w Kamionce Wielkiej, gdzie dodatkowo ma postać 180 metrów nowego chodnika. Mieszkańcy sołectwa Królowa Polska protestują. Im chodnika nikt nie robi, choć wszyscy obiecywali, a jeszcze droga powiatowa jest poszerzana tak, że i pobocze zniknęło! Co na to Powiatowy Zarząd Dróg?

Kamionka Wielka: chamstwo! Nie robią nam chodnika a jeszcze pobocze zabrali!

Powiatowy Zarząd Dróg chce remontować wspomnianą drogę Nowy Sącz - Florynka w czterech miejscowościach: Kamionka Wielka, Królowa Polska, Królowa Górna i Bogusza. Dodatkowo w ramach inwestycji ma powstać 180 metrów chodnika w Kamionce Wielkiej na odcinku od przysiółka Kamionka w stronę Czarnej Kępicy i prawie kilometr w Królowej Polskiej.

Ale już po pierwszych tygodniach prac według mieszkańców Królowej Polskiej, ów remont przyniesie im więcej szkody niż pożytku.

- Tu od Bani w Kamionce Wielkiej, pod Górami Rachelowskimi był najniebezpieczniejszy odcinek powiatówki. Wszyscy nam obiecywali, że właśnie tu chodnik zostanie zrobiony w pierwszej kolejności. A tu nagle okazało się, że drogowcy poszerzyli u nas drogę o pół metra w każdą stronę, więc teraz nie będziemy mieli nawet pobocza! Piesi już w ogóle nie będą mieli jak się tu poruszać. Jak w tej sytuacji bezpiecznie korzystać z przystanku? A jeszcze stoi tabliczka, że kończy się teren zabudowany i kierowcy prują tu nawet 90 kilometrów na godzinę!

Zobacz też: Wójt Chełmca ma przeprosić radnych. Sąd nie zostawił na nim suchej nitki

- Rozczarowanie mieszkańców wszystkich z tego rejonu naprawdę przekroczyło wszelkie granice. To jest chamstwo! W Kamionce, po dwóch stronach jezdni robią chodnik w miejscu, gdzie to kompletnie niepotrzebne a my zostaliśmy z niczym – grzmią obrazując powagę sytuacji stosownymi zdjęciami.

Uwagi skonfrontowaliśmy z dyrektorem Powiatowego Zarządu Dróg Adamem Czerwińskim, który z miejsca uspokaja. Ten odcinek drogi, który widać na zdjęciach remontowany jest ze środków z Funduszu Dróg Samorządowych i w projekcie inwestycji nie było teraz mowy o budowie chodnika.

Zobacz też: Radni przyjęli pół miliona na remont drogi w Mszalnicy

- Droga rzeczywiście została poszerzona, ale docelowo, zgodnie z obowiązującymi wymogami, zostanie tu zrobione pełnowymiarowe pobocze. Barierki widoczne na zdjęciach zostaną zdemontowane i przesunięte – wyjaśnia. – Każda droga po prostu musi składać się z jezdni, pobocza o określonej szerokości i odwodnienia. I nie ma żadnych odstępstw od tej zasady – gwarantuje.

No dobrze, ale co z obiecywanym chodnikiem? I tu Czerwiński ma dobre wieści – zgodnie z obowiązującym między powiatem a gminami Sądecczyzny – Kamionka Wielka już zleciła przygotowanie projektu budowlanego chodnika na tym odcinku. Tyle, że prace projektowe są dość skomplikowane – jest wąsko, blisko koryta potoku a i sam teren jest osuwiskowy.

Dyrektor PZD jest jednak przekonany, że mimo tych trudności uda się ów projekt skończyć już w połowie przyszłego roku a tym samym powiat i gmina będą mogły przystąpić do rozmów o finansowaniu przedsięwzięcia i konkretnym terminie jego realizacji. ([email protected] Fot.: mieszkańcy)

Trwa remont powiatówki w Kamionce Wielkiej
Trwa remont powiatówki w Kamionce Wielkiej, gdzie dodatkowo ma postać 180 metrów nowego chodnika. Mieszkańcy sołectwa Królowa Polska protestują. Im chodnika nikt nie robi, choć wszyscy obiecywali, a jeszcze droga powiatowa jest poszerzana tak, że i pobocze zniknęło! Co na to Powiatowy Zarząd Dróg?


Dziękujemy za przesłanie błędu