Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 20 września. Imieniny: Eustachego, Faustyny, Renaty
06/07/2020 - 19:05

Kamionka Wielka i Nowy Sącz razem zapłacą wojsku za most na Kamienicy

Znamy już ustalenia, jakie zapadały dziś w gabinecie wojewody małopolskiego Piotra Ćwika w sprawie zamkniętego mostu na Kamienicy należącego do Nowego Sącza a obsługującego też ok. 10 tysięcy mieszkańców gminy Kamionka Wielka. Samorządy połączą siły i razem sfinansują budowę przeprawy tymczasowej przez wojsko.

Kamionka Wielka i Nowy Sącz razem zapłacą wojsku za most na Kamienicy

Spotkanie odbyło się w Krakowie z inicjatywy wójta Andrzeja Stanka z udziałem formalnego właściciela mostu – czyli prezydenta Nowego Sącza Ludomira Handzla oraz posła Edwarda Siarki. Co ustalono? Na pewno w tym roku Nowy Sącz nie otrzyma środków z rządowego projektu likwidacji skutków klęsk żywiołowych tzw. powodziówek na budowę nowego mostu docelowego. I to mimo że projekt jest na pierwszym miejscu pod względem oceny i zasadności. Powodziówki są w tym roku całkowicie wstrzymane.

Zobacz też: MPK znów zmienia rozkład przez zamknięty most na Kamienicy

To co teraz? Jak informuje wójt Andrzej Stanek miasto Nowy Sącz i Kamionka Wielka razem sfinansują budowę mostu zastępczego przez wojsko. Nie ma bowiem takiej możliwości, by wojsko most tymczasowy wykonało za darmo. Dodatkowo strony będą współpartycypować w kosztach realizacji tej części przedsięwzięcia, którą Nowy Sącz musi zrealizować zanim mundurowi w ogóle wkroczą do akcji – wybudowaniu przyczółków po obu stronach rzeki i stosownych dojazdów. Nie zdziwi pewnie nikogo, gdy powiemy, że cała procedura może kosztować kilkaset tysięcy jeśli nawet nie milion złotych.

Ile to potrwa? Cały proces trzeba najpierw formalnie zainicjować – Nowy Sącz musi złożyć do wojska stosowny wniosek o budowę tymczasowej przeprawy. – Pan prezydent zobowiązał się, że taki wniosek wypełni i wyśle już jutro. Jednocześnie pan wojewoda obiecał, że zrobi wszystko by wszystkie decyzje administracyjne w tej sprawie zapadały w jak najkrótszym czasie i razem z posłem Siarką postara się poszukać dla nas jakiegoś finansowego wsparcia.

Zobacz też: Uwaga! Most na Kamienicy już zamknięty! Nie przejdziesz, nie przejedziesz!

Skąd Kamionka Wielka weźmie pieniądze na swój udział w przedsięwzięciu? Stanek nie ukrywa, że będzie na to trzeba przeznaczyć część środków, które gmina dostała w ramach tarczy antykryzysowej od rządu.

Jak spotkanie komentuje prezydent Ludomir Handzel?

- Zostaliśmy poinformowani przez Pana Wojewodę, iż środków na budowę Nowego mostu nie otrzymamy w 2020 r. – ponieważ środki zostały przesunięte na sprawy związane z epidemią. Środki nie zostaną uruchomione i w związku z tym musimy przystąpić do zabezpieczenia mieszkańców oraz działających w Kamionce Wielkiej przedsiębiorców własnymi siłami. Skierujemy wniosek do Wojska Polskiego (którego przedstawiciel również uczestniczył w spotkaniu) z zapytaniem o możliwość wykonania tymczasowej przeprawy. Podejmiemy także działania w kierunku znalezienia alternatywnych rozwiązań, w tym montażu finansowego dla rozwiązań doraźnych. Razem z wójtem Kamionki Wielkiej zdajemy sobie sprawę ze skali utrudnień dla mieszkańców i przedsiębiorców. Czas oraz środki będą decydowały o podjętych decyzjach.

O rozwoju sytuacji będziemy informować na bieżąco.

ES e.stachura@sadeczanin.info Fot.: FacebookDziękujemy za przesłanie błędu

Miesięcznik Sądeczanin - wydanie wrześniowe