Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 24 listopada. Imieniny: Emmy, Flory, Romana
26/11/2019 - 11:10

Kamionka Wielka: będą podwyżki opłat śmieciowych i kary za brak segregacji

Dziś w Kamionce Wielkiej radni podczas komisji zajmować się będą rewolucyjnymi wręcz zmianami w systemie odbioru śmieci z terenu gminy. Wszystko wskazuje na to, że za śmieci segregowane mieszkańcy zapłacą więcej a za brak segregacji będą nakładane kary.

Śmieciowy kryzys ogarnia cały region. Władze kolejnych samorządów nie kryją, że nieuniknione będą kolejne podwyżki za wywóz śmieci. Ale na tym nie koniec. W ślad za nowelizacją ustawy śmieciowej nie ma już mowy o oddawaniu śmieci niesegregowanych. Co to oznacza w praktyce?

W gminie Kamionka Wielka opłata za śmieci zbierane selektywnie wzrośnie – oczywiście jeśli radni się na to zgodzą - z 7,5 na 15,5 zł od osoby. Przy czym – tak jak wspomnieliśmy – stawki za odpady niesegregowane nie będzie. Będzie za to naliczana opłata dodatkowa jeśli firma odbierająca odpady stwierdzi, że te nie są zbierane selektywnie.

Zobacz też: Nie ma sensu "reanimować trupa"? Lepiej od razu wybudować most objazdowy

Na podstawie kodu, który nakleja się na worki odbiorca dokona identyfikacji domu, przekaże dane (nazwisko, adres) do Urzędu Gminy a tu będzie wydana decyzja administracyjna, na mocy której owo gospodarstwo domowe na czas jednego miesiąca obciążane zostanie opłatą już nie w wysokości 15,5 zł a 31 zł od osoby.

Jeśli po następnej zbiórce okaże się, że tym razem śmieci są posegregowane mieszkańcy nieruchomości znów będą mogli płacić 15,5 zł.

Przy czym władze Kamionki Wielkiej podkreślają, że mimo konieczności wprowadzenia podwyżki stawki i tak będą niższe niż w innych gminach. Ukłonem w stronę mieszkańców jest ustalenie stawki „karnej” jako dwukrotności stawki podstawowej. Zgodnie z ustawą gmina mogła bowiem ustalić ją jako trzykrotność a nawet czterokrotność stawki podstawowej, czyli maksymalnie w wysokości aż 62 zł.

Jakie ostatecznie zapadną decyzje? Dowiemy się już niebawem na sesji.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez SYGNAŁ

ES [email protected] Fot.: ilustracyjne archiwum sądeczanin.infoDziękujemy za przesłanie błędu