Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 3 marca. Imieniny: Kingi, Maryna, Tycjana
04/06/2020 - 06:05

Kalendarz wyborów prezydenckich 2020. Machina kampanii poszła w ruch

Marszałek Sejmu Elżbieta Witek przecięła spekulacje, wyznaczyła datę wyborów na 28 czerwca i uruchomiła kampanię. Na zebranie podpisów, kandydaci dostali siedem dni. Jeszcze nigdy w historii wyborów tak krótkiego terminu nie było.

Wyborcza machina została puszczona w ruch. Już wiadomo, że do urn pójdziemy 28 czerwca. Ponieważ głosowanie odbędzie się metodą mieszaną, będzie można też dokonać wyboru prezydenta metodą korespondencyjną. Czasu jest niewiele. Teraz wszystko musi przebiegać błyskawicznie, wedle ustalonego kalendarium.

Czytaj też Wybory 28 czerwca. Co na to politycy i samorządowcy?

 W piątek 5 czerwca minie termin na zawiadamianie PKW o utworzeniu komitetów wyborczych kandydatów na prezydenta, także o uczestnictwie w wyborach przez „stare| komitety wyborcze, których zawiadomienia o utworzeniu zostały przyjęte przez PKW, kiedy wybory  miały się odbyć w pierwotnym terminie czyli 10 maja.

Kolejna ważna data to 10 czerwca, wtedy minie termin na zgłaszanie do PKW kandydatów na prezydenta. I tu łatwiej mają starzy kandydaci, czyli ci, którzy mieli startować 10 maja. Wystarczy, że złożą dokumenty o chęci uczestnictwa w wyborach.  Do 10 czerwca komitety nowych kandydatów będą musiały złożyć wymagane sto tysięcy podpisów poparcia.

Co z komisjami wyborczymi?

Do 12 czerwca pełnomocnicy będą mogli zgłaszać kandydatów na członków obwodowych komisji wyborczych, zaś obwodowe komisje wyborcze zostaną powołane przez komisarzy wyborczych do 15 czerwca.

Czytaj też Dudę dogania w sondażach Trzaskowski. Kto wygrałby wybory w Nowym Sączu?

13 czerwca minie termin na zgłaszanie konsulom zamiaru głosowania korespondencyjnego za granicą, a 16 czerwca mija termin zamiaru głosowania korespondencyjnego w kraju.

Kalendarz wyborczy przewiduje też sytuacje naglącego wzrostu zakażeń koronawirusem.  Do 21 czerwca, na wniosek ministra zdrowia,  PKW będzie mieć możliwość wydania uchwały, w której zarządza się wyłączne głosowanie korespondencyjne na terenie gminy lub jej części, gdyby nastąpiło znaczące pogorszenie sytuacji epidemicznej.

Co z tymi, którzy są na kwarantannie lub w izolacji?

Do 26 czerwca jest czas na zgłoszenie zamiaru głosowania korespondencyjnego przez wyborców podlegających w dniu  głosowaniu obowiązkowej kwarantannie, izolacji lub izolacji w warunkach domowych.

- Dotyczy to tych, którzy rozpoczęli podleganie obowiązkowej kwarantannie, izolacji lub izolacji w warunkach domowych po piątym  dniu przed dniem wyborów – czytamy na stronie PKW.

Jakie są terminy głosowania korespondencyjnego?

Ci, którzy wybiorą ten sposób głosowania, do 26 czerwca będą mieli czas na wrzucenie kopert zwrotnych do nadawczych skrzynek pocztowych.

28 czerwca w godzinach od 7 do 21 odbędzie się głosowanie w lokalach wyborczych. Wtedy też możliwe będzie dostarczenie kopert zwrotnych - od głosujących korespondencyjnie - przez Pocztę Polską oraz urzędy gmin do właściwych obwodowych komisji wyborczych. Możliwe będzie także dostarczenie kopert zwrotnych przez wyborców osobiście lub za pośrednictwem innych osób do właściwych obwodowych komisji wyborczych.

[email protected]Dziękujemy za przesłanie błędu