Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 25 października. Imieniny: Ingi, Maurycego, Sambora
07/04/2017 - 02:05

Kaduk ma herb. Skąd te dwa nagie miecze?

Osiedle Kaduk ma swój herb i choć mówią skromnie, że to raczej logo, bo herb to ma miasto; symbol na miano herbu w pełni zasługuje. Dwa wbite miecze symbolizują pokój, ale są też bezpośrednim nawiązaniem do wiekopomnego dla Polski Grunwaldu.

- Cały zarząd osiedla zbierał propozycje od mieszkańców jak powinno wyglądać logo naszego osiedla. Ostatecznie zdecydowano, że będzie zawierało nawiązanie do przeszłość historycznej mieszkańców, integrowania się rodzin: polskich, pochodzenia niemieckiego i romskich oraz do najdłuższej ulicy na osiedlu - Grunwaldzkiej.

Nasze logo to: dwa miecze wbite ostrzami do ziemi z czasów bitwy po Grunwaldem, a na tych mieczach wspólna rycerska tarcza z tytułem pośrodku "POLSKA", pod tymi mieczami ułożony w półokręgu historycznie znany napis GRUNWALD - co ma dotyczyć znanej w naszym mieście ulicy. W wizualizacji naszego logo wsparła nas mocno zewnętrzna firma - wyjaśnia symbolikę znaku osiedla Kaduk przewodniczący jego zarządu Krzysztof Leśniak.

Zobacz też: 100 tysięcy za plac zabaw koło ratusza? A co dla innych dzielnic?

Symbolika dwóch mieczy jako wezwania do pokoju mają głębszy sens – na Kaduku mieszkało, mieszka wiele rodzin z niemieckimi korzeniami, którzy jednak zawsze z żyli z Polakami za pan brat. A po co logo? Bo Kaduk zawsze miał poczucie własnej tożsamości. - Chcielibyśmy, aby nasze osiedle było rozpoznawalne w mieście i nie traktowane "prawem kaduka" - podkreśla Leśniak.

W pierwszej kolejności mieszkańcy chcą, by symbol dzielnicy pojawił się przy wejściu na boisko a potem na koszulkach miejscowego klubu sportowego. Tyle, że boisko trzeba gruntownie wyremontować a w budżecie obywatelskim trudno się przebić dzielnicom oddalonym od centrum. Czy mieszkańcy złożą wniosek?

ES [email protected] Fot.: zarząd osiedla KadukDziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)