Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 19 kwietnia. Imieniny: Alfa, Leonii, Tytusa
23/06/2012 - 11:10

Już trzy lata bawią się w studiowanie, teraz mają wakacje

W auli Wyższej Szkoły Biznesu-NLU dokonano uroczystej graduacji, a w zasadzie minigraduacji, bo studentami w biretach były... dzieci. W ramach Sądeckiej Akademii Dziecięcej w zajęciach i wykładach wzięło udział 251 ciekawych wiedzy maluchów. Mają indeksy, stopnie, sami również prowadzą wykłady.
Sądecka Akademia Dziecięca działa już od trzech lat w Nowym Sączu, zapraszając dzieci w wieku 7-12 lat do zabawy w studiowanie. Jej koordynatorem jest Magdalena Furmanek-Kopiec – prezes Fundacji Młodzież-Edukacja-Przyszłość. Celem SAD-u jest rozbudzanie aktywności poznawczej, popularyzacja wiedzy i podtrzymanie ciekawości świata u dzieci z terenu Sądecczyzny. W ramach SAD-u bezpłatnie realizowane są w aulach Wyższej Szkoły Biznesu-NLU interaktywne wykłady dla dzieci skoncentrowane wokół obszarów nauk: humanistycznych, społecznych, ścisłych, przyrodniczych, technicznych oraz w obszarze sztuki.

Czym różnią się tacy kilkuletni studenci od tych w tradycyjnym wieku? – Są bardziej żywiołowi i entuzjastyczni, jeżeli chodzi o zdobywanie wiedzy, odkrywanie tajemnic świata - tego małego i tego dużego. Są bardzo ciekawscy, mają taką naturalną potrzebę poznawania i potrafią się tym bardzo cieszyć – komplementuje małych studentów dr Jerzy Choroszczak, prorektor ds. studenckich Wyższej Szkoły Biznesu-NLU. – Staramy się w nich rozbudzić pewne zainteresowania i naukowe pasje, pobudzić do działania i myślenia. Czerpiemy wielką radość ze współpracy z dziećmi. One są naszą przyszłością i to jak na tym etapie ukształtujemy ich charaktery, wiedzę, sposób myślenia czy stereotypy, to będzie to później owocowało w przyszłości. Zarówno do tych małych studentów jak tych zwykłych nasza uczelnia zawsze podchodziła i podchodzić będzie bardzo indywidualnie. Sama radość pracy z takimi małymi odkrywcami, cieszę sie, że taka edukacja jest realizowana we współpracy z naszą uczelnią. Mam nadzieję, że będzie kontynuowana i jeszcze bardziej rozwijana – dodaje wykładowca WSB-NLU.
W czasie spotkań, poprzez zabawę w młodych naukowców dzieci zdobywają podstawową wiedzę w danym temacie, w formie i językiem dostosowanym do ich możliwości rozwojowych. Wykłady prowadzone są przez nauczycieli akademickich, instruktorów i ekspertów z różnych dziedzin nauki i życia. Dodatkowo pod auspicjami Polskiej Akademii Dzieci chętni studenci SAD-u mają możliwość zabawy w wykładowców i wygłoszenia własnych wykładów na forum wszystkich uczestników SAD-u.

Na wczorajszej uroczystości (22 czerwca) w auli uczelni zasiadły dzieci w niebieskich, zielonych i czerwonych biretach. Kolory oznaczały rocznik młodych studentów. Uroczystego zakończenia roku akademickiego dokonał prorektor dr Jerzy Choroszczak w asyście wiceprezydenta Jerzego Gwiżdza, wicekanclerza WSB-NLU Tadeusza Węgrzyńskiego i Magdaleny Furmanek-Kopiec.
– Mnie najbardziej podobały się wykłady o zwierzętach, a w zasadzie to wszystko było ciekawe o pająkach, o kwiatach o robotach... i reszty to już chyba nie pamiętam – mówi (prawie) 8-letni Michał. - Mnie najbardziej podobał się wykład o tarantulach i zajęcia sportowe - dodaje Wiktoria, 8-letnia studentka SAD, która nie wyobraża sobie kolejnego roku bez zajęć i wykładów.
W mijającym roku akademickim 2011/2012 Sądecka Akademia Dziecięca zagwarantowała małym studentom mnóstwo atrakcji. W okresie od września 2011 do czerwca 2012 wygłoszono w SAD-zie, aż 20 wykładów, z czego 12 wykładów wygłosili dorośli eksperci i aż 8 wykładów Młodzi Naukowcy – studenci SAD-u.
Podczas spotkań rozmawiano na wiele tematów, m.in. o nietoperzach, podatkach, transplantacjach, spartańskich hoplitach, pijawkach lekarskich czy o niepełnosprawności. Wszystkie wykłady zarówno dorosłych, jak i małych wykładowców były niezmiernie ciekawe i inspirowały uczestników SAD-u do własnych poszukiwań w danym temacie. W ramach spotkań wykładowych SAD zorganizował dla rodziców i opiekunów studentów Sądeckiej Akademii Dziecięcej 11 prelekcji na temat umiejętności wychowawczych. Spotkania wykładowe SAD dla dzieci i rodziców były współfinansowane przez Urząd Miasta Nowego Sącza – podaje Magdalena Furmanek-Kopiec, koordynator SAD.

Oto pokrótce, co przez trzeci rok działalności odbyło się w Sądeckiej Akademii Dziecięcej.
W okresie od listopada do grudnia 2011 roku Sądecka Akademia Dziecięca realizowała projekt
„W zdrowym dziecku zdrowy duch!” współfinansowany przez Ministerstwo Edukacji Narodowej.
Celem projektu było przeciwdziałanie uzależnieniom pokarmowym dzieci. W ramach projektu zaproponowano wszystkim zainteresowanym małym mieszkańcom Sądecczyzny zajęcia sportowo-rekreacyjne oraz wykłady i warsztaty edukacji żywieniowej.
W grudniu 2011 r. Wydział Informatyki WSB-NLU przygotował dla studentów SAD-u widowisko informatyczne pn. „Mini Potęga Informatyki”, podczas którego dzieci wraz z rodzicami odkrywały możliwości najnowszych narzędzi informatycznych, a wszystko w otoczce doskonałej muzyki, filmów, leserów i efektów świetlnych. Dzięki spotkaniu dzieci poznały wynalazki największych firm informatycznych oraz wspólnie z prelegentami tworzyły gry komputerowe 3D.
W marcu 2012 r. Sądecka Akademia Dziecięca wraz z Firmą Hobbit z Nowego Sącza zorganizowały II Festiwal Gier dla Dzieci Mini Fair Play, którego celem było propagowanie gier towarzyskich jako wspaniałego sposobu na spędzanie wolnego czasu z rodziną i przyjaciółmi. Podczas Festiwalu odbyły się rozgrywki rodzinne, turnieje oraz konkursy, a Firma Hobbit ufundowała nagrody dla zwycięzców oraz nagrody pocieszenia dla wszystkich uczestników spotkania.
W okresie od marca do czerwca 2012 r. w SAD-zie realizowano dla szkół nowosądeckich bezpłatne, pokazowe spotkania warsztatowe robotyki oraz grafiki i animacji komputerowej 3D. Celem spotkań było zainteresowanie uczniów nowymi technologiami i naukami ścisłymi. W czasie zajęć stosowano nowoczesne formy kształcenia z wykorzystaniem technik komputerowych i multimediów, co wywołało zainteresowanie tematem, pomogło pobudzić wyobraźnię uczniów oraz uczyło przez zabawę i grę. Łącznie SAD na warsztatach pokazowych odwiedziło ponad 600 uczniów szkół nowosądeckich.
1.czerwca, w Dniu Dziecka 19-osobowa reprezentacja Sądeckiej Akademii Dziecięcej uczestniczyła w III Międzynarodowej Konferencji Naukowej dla Dzieci organizowanej przez Polską Akademię Dzieci na Politechnice Gdańskiej. Udział Młodych Naukowców SAD polegał na wygłoszeniu opracowanych przez siebie wykładów. Wyjazd do Gdańska reprezentacji SAD współfinansowany był przez Urząd Miasta Nowego Sącza oraz nowosądeckie szkoły: Katolicką Szkołę Podstawową, Szkołę Podstawową nr 18 oraz Katolicką Szkołę Podstawową przy Parafii św. Heleny.
Dodatkowo w mijającym roku akademickim Sądecka Akademia Dziecięca organizowała warsztaty: języka angielskiego – Study in English!; języka i kultury chińskiej - Ni hao!; robotyki - RoboSAD; grafiki i animacji komputerowej 3D – Minidrimagine.
Łącznie we wszystkich zajęciach Sądeckiej Akademii Dziecięcej w roku akademickim 2011/2012 udział wzięło 251 dzieci w wieku 6-12 lat oraz ponad 150 rodziców i opiekunów.
W przyszłym roku Sądecka Akademia Dziecięca planuje równie ciekawe i atrakcyjne spotkania dla małych i dużych. Zapisy na zajęcia będą uruchomione we wrześniu.
Informacje na temat Sądeckiej Akademii Dziecięcej można znaleźć na stronie internetowej: www.sad.wsb-nlu.edu.pl.

W wakacje działać będzie również Szkoła Letnia w WSB-NLU organizowana przez Centrum Językowe WSB-NLU we współpracy z Sądecką Akademią Dziecięcą. Obecnie przyjmowane są zgłoszenia do dodatkowej grupy. Zainteresowane osoby mogą przesyłać je najpóźniej do wtorku, 26 czerwca, do godz. 18.00. Grupa zostanie utworzona pod warunkiem zebrania odpowiedniej ilości dzieci. Decyzję o utworzeniu dodatkowej grupy przekazana zostanie w środę 27 czerwca. Więcej informacji na stronie internetowej: www.centrumjezykowe.edu.pl.

(JB)
Fot. JB







Dziękujemy za przesłanie błędu