Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 18 kwietnia. Imieniny: Apoloniusza, Bogusławy, Goœcisławy
28/10/2017 - 06:00

Już tej nocy zmiana czasu na zimowy. Ile to kosztuje gospodarkę ?

Tej nocy przestawimy zegarki i przechodzimy na czas zimowy. Z soboty na niedzielę pośpimy godzinę dłużej. Dla całej gospodarki korekta godziny to gigantyczne koszty ekonomiczne i społeczne, wynika z raportu Fundacji Republikańskiej.

Tej nocy z soboty na niedzielę wskazówki zegarków cofniemy o godzinę, z 3.00 na godzinę 2.00. 

Zmiana czasu na zimowy daje nam więcej światła podczas zimowych poranków oraz godzinę więcej snu w niedzielny poranek, natomiast dla osób wykonujących w tym czasie pracę w godzinach nocnych, wiąże się to z przepracowaną godziną więcej.Pracodawca za tę dziewiątą godzinę musi albo zapłacić, albo oddać godzinę za godzinę, jeśli będzie to z inicjatywy pracownika. Jeśli zaś będzie to z inicjatywy pracodawcy, to musi on oddać półtorej godziny wolnego za jedną nadgodzinę.

Czytaj też Koniec ze zmianą czasu. Sejmowa komisja poparła projekt PSL. Czy w Brukseli nam na to pozwolą?

Czy nie trzeba już będzie przestawiać zegarków? Podział na czas letni i zimowy chce zlikwidować Polskie Stronnictwo Ludowe. Ugrupowanie złożyło w tej sprawie projekt uchwały. Sejmowa komisja administracji i spraw wewnętrznych poparła go jednogłośnie.

Przeprowadzana dwa razy w roku zmiana czasu ma przyczynić się do efektywniejszego wykorzystania światła dziennego i oszczędności energii, choć opinie co do tych korzyści są podzielone.

Z raportu Fundacji Republikańskiej "Zła zmiana. Negatywne konsekwencje zmiany czasu". wynika, że dla całej gospodarki korekta godziny to gigantyczne koszty ekonomiczne i społeczne.

Przy przechodzeniu na czas zimowy niemal cały ruch pasażerski - kolej, linie lotnicze czy autobusowe - musi na godzinę zostać wstrzymany. Wielu przewoźników wprowadza wtedy specjalne rozkłady jazdy.

Kłopoty mają też banki. Jak podaje Fundacja, większość z nich musi wyłączyć nawet na kilka godzin swoje system bankowości elektronicznej. W części nie można wtedy też płacić kartą czy wyjmować pieniędzy z bankomatów.

Fundacja Republikańska  przedstawia też wyliczenia amerykańskich naukowców, którzy twierdzą, że zmiana czasu zmniejsza efektywność pracowników. Dodatkowo skrócenie snu o godzinę prowadzi do większej liczby wypadków w pracy oraz na drogach. Ma mieć też negatywny wpływ na m.in. choroby układu krążenia i ogólne samopoczucie.

Fundacja przywołuje też dane dotyczące amerykańskiej i kanadyjskiej giełdy. Z wyliczeń wynika, że przestawianie zegarków negatywnie wpływa na notowania.

(Jmik)







Dziękujemy za przesłanie błędu