Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 5 lipca. Imieniny: Antoniego, Bartłomieja, Karoliny
28/06/2019 - 11:30

Już od 100 lat dbają o nasze bezpieczeństwo. Służba więzienna świętuje jubileusz

Uroczystą mszą w Bazylice Świętego Krzyża w Warszawie rozpoczną się dzisiaj centralne obchody święta służby więziennej. Następnie na Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego odbędzie się promocja na pierwszy stopień oficerski służby więziennej. Głos zabiorą przedstawiciele władz państwowych i nadane zostaną pośmiertne odznaczenia „Za zasługi w pracy penitencjarnej”. Na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza zostaną złożone wieńce i odbędzie się uroczysta defilada pododdziałów służby więziennej. Uroczystościom będą towarzyszyły pokazy sprzętu ochronnego służby więziennej i floty samochodów konwojujących więźniów.

Już 100 lat minęło od roku, w którym naczelnik państwa Józef Piłsudski podpisał dekrety organizujące strukturę więziennictwa i regulacje określające tymczasowe przepisy więzienne. Służba więzienna to trzecia największa formacja mundurowa w Polsce. Funkcjonariusze codziennie czuwają nad bezpieczeństwem obywateli, chroniąc społeczeństwo przed sprawcami przestępstw. Każdego dnia za murami więzień, z determinacją i poświęceniem, realizują trudne zadania służbowe. Służba więzienna angażuje się także w szereg inicjatyw związanych z działalnością patriotyczną.

Zakład karny w Nowym Sączu pierwotnie stanowił letnią rezydencję biskupów krakowskich. Z czasem jednak miejsce to przekształcono w zakład karny. Przez pierwsze 63 lata funkcjonowania, zaborcy austriaccy osadzali w nim żołnierzy podpadających pod jurysdykcję wojskową oraz polskich bohaterów oporu.

Następnie zakład karny funkcjonował jako więzienie karno-śledcze II klasy dla skazanych na wyroki od 1 do 3 lat.  Po wybuchu II wojny światowej ogłoszono amnestię i wypuszczono na wolność wszystkich osadzonych. Więzienie zaś zostało przejęte przez niemieckiego okupanta. Dzierżący władzę gestapowcy, przeprowadzili wiele masowych egzekucji i mordów. Z ich rąk zginął znany sądecki malarz - Bolesław Barbacki oraz działacz niepodległościowy i robotniczy – Ryszard Mędlarski. Przez mury zakładu przewinęli się również Waleria Mędlarska, łączniczka Waleria Gerlach, referendarz PKP Danuta Olszowska, aktorka Zofia Rysiówna, siostry Józefa i Stefania Stefaniszówne, Zygmunt Podhalański, Jan Krokowski oraz Franciszek Hołyst.         

   

W historię okupacyjną zakładu karnego wpisały się także ucieczki zakończone powodzeniem. Podczas jednej z nich, sześciu uciekinierów wybiło otwór w suficie, następnie wydostało się na dach i po linie spuściło poza więzienne mury.

Bohaterską postawą wykazał się więzienny strażnik, Edward Szast, który pobierał od osadzonych grypsy więzienne i przekazywał je rodzinom. Został jednak nakryty i poddany torturom, następnie wysłany do Oświęcimia, gdzie zginął. W czasie II Wojny Światowej przez mury Zakładu Karnego w Nowym Sączu przewinęło się ponad 3 tysiące osób.

Obecnie jednostka penitencjarna w Nowym Sączu jest zakładem karnym typu zamkniętego dla recydywistów penitencjarnych z oddziałem dla tymczasowo aresztowanych, która może przyjąć 445 osadzonych. Ponadto przy jednostce swoją siedzibę ma grupa interwencyjna służby więziennej.

Służba więzienna objęta jest procesem modernizacji, która ma na celu jak najlepszą ochronę społeczeństwa. Systematycznie ulepszane są zabezpieczenia ochronne oraz stale podnoszone są kwalifikacje zawodowe funkcjonariuszy i pracowników cywilnych. Ponadto prowadzone są kompleksowe oddziaływania resocjalizacyjne wobec osadzonych.

Od kilku lat funkcjonuje program „Pracy dla Więźniów”, który ma na celu podniesienie kwalifikacji zawodowych osadzonych, poprzez organizowanie szkoleń. Służba więzienna  angażuje się także w przedsięwzięcia prewencyjne, które mają zwiększyć świadomość społeczeństwa nt. konsekwencji postępowania niezgodnego z prawem. W tym celu systematycznie organizowane są lekcje wychowawcze dla uczniów szkół oraz osób zajmujących się pracą wychowawczą z młodzieżą. Lekcje wychowawcze cieszą się dużym zainteresowaniem wśród przedstawicieli placówek oświatowych. Szczególną uwagę zwraca się na brak świadomości młodzieży w kwestii konsekwencji prawnych postępowania niezgodnego z prawem.


Łukasz Chruślicki, Fot. CZSW, mjr Łukasz Chruślicki

Już od 100 lat dbają o nasze bezpieczeństwo. Służba więzienna świętuje jubileusz
Fot. CZSW, mjr Łukasz Chruślicki


Dziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)