Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 28 marca. Imieniny: Anieli, Kasrota, Soni
08/07/2020 - 07:00

To już idzie w setki milionów. Policzyli w Sączu ile wypłacili postojowego

Drobni przedsiębiorcy, samozatrudnieni i ci, którzy pracują na śmieciówkach… to oni głównie wpadli w tarapaty przez epidemię koronawirusa i ustawili się w kolejce po postojowe. Koszt rządowej pomocy w Małopolsce to już blisko pół miliarda złotych. Ile z tego poszło do Nowego Sącza?

Dwa tysiące złotych brutto, taką wartość ma postojowe wypłacane przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych tym, którzy przez epidemię koronawirusa wpadli w finansowe kłopoty.  Rządowa pomoc, wypłacana w kilku transzach, ruszyła w połowie kwietnia.

 - Jak dotąd w Małopolsce ZUS  wypłacił prawie 233 tys. świadczeń postojowych, na łączną kwotę ponad 455 mln złotych -  informuje Anna Szaniawska, rzeczniczka małopolskiego oddziału Zakładu.

Ile z tego poszło do Nowego Sącza?

- Sądecka placówka zrealizowała ponad 54,7 tys. przelewów z postojowym, których wysokość to 109,3 mln złotych – mówi rzeczniczka i dodaje, że w regionie  najwięcej świadczeń postojowych przekazał krakowski oddział ZUS – 117,6 tys., na łączną kwotę 225,5 mln złotych. W chrzanowskim ZUS wypłacono 65,4 mln złotych, a przelewy trafiły do 32,9 tys. osób. Z kolei oddział w Tarnowie wypłacił 27,6 tys. świadczeń, na łączną kwotę 54,9 mln złotych.

Czytaj też Jak dostać pięć tysięcy na łapanie deszczówki. Rusza program „beczka plus” 

Ci, którzy złożyli wniosek o postojowe albo o zwolnienie z opłacenia składek mogą teraz sprawdzić przez internet szczegóły swojej sprawy w ZUS na  Platformie Usług Elektronicznych, gdzie są  udostępnione dane o statusie wniosku. Na stronie internetowej można znaleźć wskazówki, jak skorzystać z takiego podglądu.

 Zgodnie z przepisami do świadczenia postojowego uprawnieni są przedsiębiorcy, którzy prowadzili działalność przed pierwszym kwietnia. Aby otrzymać pomoc, należy spełnić kilka warunków, na przykład we wniosku składanym w czerwcu przychód w maju powinien być niższy o 15 proc. od przychodu w kwietniu.

O postojowe mogą się ubiegać także i ci, którzy mają umowy cywilnoprawne. Warunkiem otrzymania pomocy jest, aby przychód w miesiącu poprzedzającym miesiąc złożenia wniosku nie przekraczał 300 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia z poprzedniego kwartału. Poza tym umowa powinna być zawarta przed 1 kwietnia 2020 roku.

Czytaj też Do kiedy ZUS będzie wypłacać zasiłek opiekuńczy z powodu koronawirusa?

Świadczenie postojowe można otrzymać nie więcej niż trzy razy.

Warunkiem kolejnej wypłaty jest oświadczenie przedsiębiorcy lub zleceniobiorcy, że sytuacja materialna wykazana we wcześniejszym wniosku nie poprawiła się. Ocenia to sam wnioskodawca – mówi Anna Mieczkowska.

Jak  wynika z wyliczeń ZUS, w całym kraju jak dotąd wypłacono 2,1 mln świadczeń, w łącznej wysokości 4,1 mld złotych.

[email protected] fot. jm







Dziękujemy za przesłanie błędu