Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 30 maja. Imieniny: Ferdynanda, Gryzeldy, Zyndrama
06/11/2018 - 16:55

To już hit na lokalnym rynku wydawniczym. Kwartalnik „Sądeczanin HISTORIA”

– Równo przed wiekiem nastał nowy świt dla naszej ojczyzny. Polska odrodziła się po stu dwudziestu trzech latach niewoli i niedoli. Dla naszej małej ojczyzny, Sądecczyzny, owych lat pod obcym panowaniem upłynęło nawet więcej, bo niemalże półtora stulecia – pisze w redakcyjnym wstępie Słąwomir Wróblewski, redaktor naczelny pierwszego numeru naszego nowego wydawnictwa: kwartalnika „Sądeczanin HISTORIA”.

Kwartalnik „Sądeczanin HISTORIA” można kupić w siedzibie Fundacji Sądeckiej przy ulicy Barbackiego 57. Pierwszy numer poświęcony jest oczywiście pamiętnym wydarzeniom sprzed wieku. Nie piszemy jednak tylko o wypadkach samego października czy listopada 1918 roku. Sięgamy również w czasy wcześniejsze, gdy niepodległość Polski dopiero niewyraźnie zarysowywała się na horyzoncie, jak i nieco w głąb kolejnych lat - już niepodległej - Rzeczpospolitej.

Przedstawiamy zbiór artykułów doborowego grona autorów. Są w nim publicyści już doświadczeni, znani i uznani, jak nadzwyczajny i niepokorny propagator chwały polskiego wojska i – co dla nas najważniejsze – sądeckich bohaterów patriotów, pedagog oraz działacz niepodległościowy, autor licznych publikacji, uhonorowany Nagrodą im. ks. prof. Bolesława Kumora, Jerzy Giza.

Są specjaliści historycy, biegli w swoich dziedzinach badawczych, mający na koncie niejedną wspaniałą publikację. Jest i przedstawicielka młodszego pokolenia, rozpoczynająca swoją przygodę z pisarstwem historycznym, ale wspaniale zapowiadająca się jako autorka – najmłodsza w naszym gronie, Magdalena Kościółek.

Treść artykułów pierwszego numeru kwartalnika „Sądeczanin HISTORIA” jest tak zróżnicowana, jak urozmaicony jest zespół autorów – ukazujących wydarzenia sprzed stu lat z najróżniejszych perspektyw, prezentujących zarówno bohaterstwo polskich patriotów i całą „robotę niepodległościową”, jak również blaski i cienie życia codziennego Nowego Sącza oraz Sądecczyzny u progu niepodległej Polski, pokazujących sylwetki postaci, które były uczestnikami i bohaterami tamtego czasu, nieraz z pewnych nowych punktów widzenia, a przy tym proponujących różne spojrzenia na ów miniony, wyjątkowy czas.

Liczymy, że ten pierwszy numer „Sądeczanina – Historii” wyznaczy dobry początek naszej wspólnej przygody z historią ziemi sądeckiej. Zapraszamy do kontaktu z redakcją i współpracy tych z Państwa, którzy chcieliby dołączyć do grona autorów. Wszystkim czytelnikom życzymy zaś miłej i owocnej lektury. Polonia rediviva!

Sławomir WróblewskiDziękujemy za przesłanie błędu