Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 24 kwietnia. Imieniny: Bony, Horacji, Jerzego
14/05/2013 - 12:00

Już 7 000 sądeczan wybrało elektroniczne bilety MPK

Od grudnia 2012 roku sądeckie MPK wprowadza bilety elektroniczne. Z czasem mają one prawie całkowicie zastąpić dotychczasowe papierowe i okresowe. Prawie, ponieważ papierowe bilety jednorazowe wprawdzie znikną z kiosków, ale zawsze będą dostępne u kierowcy. To dla tych, którzy korzystają z usług MPK sporadycznie, miejscowych i przyjezdnych.
W pierwszej kolejności sądeckie MPK wymienia bilety okresowe i wyposaża w karty miejskie osoby uprawnione do darmowych lub ulgowych przejazdów. Pasażerowie mogą wybrać jeden z dwóch rodzajów e-biletów. Pierwszy działa na podobnej zasadzie, jak dawny okresowy, imienny. Trzeba go co miesiąc przedłużać, tyle że zamiast naklejać znaczek, ładuje się kartę w odpowiednich punktach, tak jak kartę telefoniczną. Drugi e-bilet, to karta na okaziciela, której naładowanie zależy od właściciela. Jak naładuje za większą sumę, więcej razy może skorzystać z przejazdów autobusami MPK. E-bilet po wejściu do autobusu wystarczy na chwilę przyłożyć do czytnika, system odnotuje wszystkie dane i poinformuje ile jeszcze przejazdów zostało. A jak odbywa się kontrola takich biletów? – Kontrolerzy są wyposażeni w przenośne czytniki elektroniczne, które również są połączone z systemem i natychmiast na wyświetlaczu pojawiają się wszystkie informacje dotyczące danego e-biletu. W tej chwili większość z 7 tysięcy wydanych biletów elektronicznych, to karty okresowe imienne, może ze względu na cenę, a może to kwestia przyzwyczajenia do biletów miesięcznych – mówi Magdalena Kmieć z MPK.
Pasażerowie, chcący kupić elektroniczny bilet miesięczny mogą się zgłaszać w jednym z trzech do tego wyznaczonych miejsc: na dworcu MPK - Aleja Batorego 92, w zajezdni MPK, Wyspiańskiego 22, oraz w Punkcie Obsługi Klienta, Rynek 22 (wejście od Piotr Skargi).Bilet będzie wyrabiany w siedzibie MPK przy Wyspiańskiego, ale odebrać go można w jednym z tych trzech punktów.
- Wiadomo, że jeżeli zauważymy, że to idzie z oporem, że ludzie nie złożyli jeszcze wniosków o nowe bilety okresowe, to na pewno będziemy musieli się dostosować do tego. Na pewno będzie kiedyś zostanie ogłoszony ostateczny termin wymiany, ale nie możemy go teraz podać, zobaczymy jak będzie się to przyjmowało wśród pasażerów – mówił pod koniec ub.r. dla „Sądeczanina” Artur Maciuszek, odpowiedzialny za wprowadzenie e-biletów. Jeszcze w marcu informowaliśmy, że wydano już 3 tysiące nowych kart, w maju jest ich już 7 tysięcy, widać że coraz więcej sądeczan przekonuje się do nowego systemu opłat za przejazdy, ale można przypuszczać, że jeszcze przez kilka miesięcy, może nawet rok będą funkcjonowały obok siebie oba systemy, stary i nowy. W związku z tym MPK jeszcze nie planuje dokładnej daty, kiedy całkowicie znikną z kiosków jednorazowe bilety papierowe. Dlatego też w autobusach wiszą obok siebie czytniki elektroniczne i tradycyjne kasowniki mechaniczne.
Jak przekonuje MPK istnieje szereg zalet posiadania e- biletu. Przede wszystkim jest to obniżenie kosztów przejazdu, a także możliwość dodatkowego "dokasowania" biletów jednorazowych dla współpasażerów i brak obowiązku posiadania podczas przejazdu dokumentu uprawniającego do ulgi. O wszystkich korzyściach wynikających z wprowadzenia elektronicznego systemu płatności za przejazdy można przeczytać na stronie internetowej MPK i bezpośrednio w punktach obsługi klientów.
Jan Gabrukiewicz
Fot. JG
 






Dziękujemy za przesłanie błędu